Reklama

Parafia popiera projekt „Stop LGBT” - straci pieniądze z Unii Europejskiej!

Opublikowano:
Autor:

Parafia popiera projekt „Stop LGBT” - straci pieniądze z Unii Europejskiej! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy kościoły na Podkarpaciu, które popierają projekt „Stop LGBT” pobiera dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Postępowanie proboszczy zostało zaskarżone. Twórcy skargi muszą się jednak liczyć z inicjatorami akcji, którzy złożą zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Już 200 kościołów w całej Polsce organizuje zbiórkę podpisów pod kontrowersyjnym projektem ustawy „Stop LGBT”, którego twórcą jest Fundacja Życie i Rodzina. Zawiera on zmiany, które w konsekwencji doprowadzą do zakazu organizacji Parad i Marszów Równości w kraju. Akcję popiera m.in. Konferencja Episkopatu Polski.

- Zapobiega on także ekscesom o charakterze ekshibicjonistycznym, rekrutacji dzieci i młodzieży do struktur ruchu LGBT oraz systemowo dokonywanym podczas parad profanacjom.


- czytamy na stronie fundacji. 

  • CZYTAJ TAKŻE:

>> Podkarpackie parafie najliczniej wspierają akcję „Stop LGBT”

Skarga do Komisji Europejskiej

Okazuje się, że wiele z popierających akcję parafii pobiera dotację unijne. Sprawdzili to twórcy Atlasu Nienawiści, interaktywnej mapy Polski, na której znajdziemy samorządy podejmujące działania dążące do uchwalenia deklaracji przeciwko osobom LGBT. Aktywiści z Rzeszowa posunęli się o krok dalej i zgłosili sprawę do Komisji Europejskiej

- Od razu postanowiliśmy to sprawdzić, gdy dowiedzieliśmy się o masowej akcji zbierania podpisów przez kościoły. Wysłaliśmy skargę do KE przez formularz na ich stronie, wskazując że taka akcja może łamać zasady niedyskryminacji ujęte w regionalnym programie operacyjnym, traktacie o powstaniu Unii Europejskiej i szereg paragrafów karty praw podstawowych.

- wyjaśnia Jakub Gawron, współtwórca Atlasu Nienawiści. 

  • CZYTAJ TAKŻE:

>> Będą dymisje w Zarządzie Województwa! Prezes zdecydował!

Z lista projektów realizowanych z Funduszy Europejskich w Polsce w latach 2014-2020, którą sprawdziliśmy na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, wynika że spośród 200 parafii popierających akcję, osiem kościołów w całym kraju pobiera środki z UE. Trzy parafie pochodzą z województwa podkarpackiego. 

- Doliczyliśmy się już równe 200 kościołów i mamy kilkanaście kolejnych zgłoszeń. Osiem parafii pobiera dotacje unijne. Na Podkarpaciu są trzy takie kościoły - w Dukli, w Osobnicy w powiecie jasielskim i w Zaczerniu koło Rzeszowa.


- wylicza Jakub Gawron.

Kasa do zwrotu?

Środki finansowe, które w ramach programu trafią do podkarpackich kościołów wynoszą prawie 7 mln zł. Parafia św. Stanisława BM w Osobnicy (powiat jasielski) otrzymała z Unii Europejskiej 1,9 mln zł. Parafii św. Marii Magdaleny w Dukli udało się pozyskać 1,3 mln zł, zaś Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaczerniu otrzymała trzy dotację na łączną kwotę 3,5 mln zł.

- Jeśli KE zdecyduje się wszcząć dochodzenie - z pewnością proboszczowie będą musieli się tłumaczyć unijnym urzędnikom. To oni będą decydować o ewentualnych finansowych konsekwencjach.


- dodaje Jakub Gawron. 

  • CZYTAJ TAKŻE:

>> Ideologiczne starcie w Dębicy! Wizyta aktywistek LGBT na Rynku!

Próbowaliśmy skontaktować się z powyższymi parafiami, aby zapytać o to czy obawiają się, że środki, które otrzymali, będą musieli zwrócić. Do momentu publikacji tego artykułu udało nam się skontaktować jedynie z parafią w Dukli. Oto co usłyszeliśmy od osoby, która prosiła o anonimowość:


- To jest akcja obywatelska. Kto chce to się podpisuje. Nie boimy się żadnych zwrotów. Każdy ma możliwość swobodnej wypowiedzi.


W Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie usłyszeliśmy, że w przypadku jakichkolwiek problemów, parafię mogą liczyć na jej pomoc. 

- Tak, pomożemy im. Będziemy wyjaśniać sprawę. 


- stwierdził krótko ks. dr hab. Piotr Steczkowski,  kanclerz kurii. Podobne stanowisko utrzymuje Fundacja Życia i Rodziny. 

- W każdej kwestii nasz numer jest dostępny i zapewniamy wszelką pomoc.


- tłumaczy Krzysztof Kasprzak, pełnomocnik inicjatywy.

  • CZYTAJ TAKŻE:

>> Nie żyje Wiesław Różycki. Był wicewojewodą podkarpackim

Zaskarżą twórców Atlasu Nienawiści

To nie koniec doniesień. Okazuje się, że Fundacja Życia i Rodziny nie zamierza pozostawić sprawy związanej ze skargą do UE samej sobie. W ciągu najbliższych dni do Prokuratury Krajowej w Warszawie ma wpłynąć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez twórców Atlasu Nienawiści. 

- Złożymy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez twórców Atlasu Nienawiści. Mamy gotowe pismo. Przeszkadzanie w wykonywaniu inicjatywy obywatelskiej (także np. poprzez szantaż) jest przestępstwem.


-dodaje Krzysztof Kasprzak.

Do tematu powrócimy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE