Reklama

Okręg wyborczy Morawieckiego może być w Kielcach

Opublikowano: sob, 29 cze 2019 23:23
Autor:

Okręg wyborczy Morawieckiego może być w Kielcach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedynka na listach PiS w stolicy w jesiennych wyborach jest zarezerwowana dla Jarosława Kaczyńskiego. Dlatego Mateusz Morawiecki nie będzie startował ani z Warszawy, jak od 2007 roku robili to wszyscy premierzy, ani też z rodzinnego Wrocławia. Mówi się za to o trzech innych okręgach: Katowice, Warszawa II i... Kielce.

Jak wskazał "Dziennik Gazeta Prawna", decyzja, skąd wystartuje premier, jest jedną z kluczowych, jakie musi podjąć Prawo i Sprawiedliwość podczas układania list wyborczych. Wiadomym jest bowiem, że już od 12 lat premierzy, mimo że ich macierzyste okręgi były gdzie indziej, startowali z okręgu warszawskiego. Ale problem polega na tym, że jedynkę warszawską ma zarezerwowaną Jarosław Kaczyński.

Jeden z polityków PiS powiedział gazecie, że Morawiecki jest przymierzany do Górnego Śląska. To kluczowy politycznie region, tam premier nie miałby silnych konkurentów to po pierwsze, a po drugie, PiS w wyborach do europarlamentu zdobył tam prawie 700 tys. głosów, czyli więcej niż Koalicja Europejska. Planowana jest już tam nawet impreza inaugurująca kampanię wyborczą PiS.

Pod uwagę brany jest też okręg podwarszawski, bo tam jest więcej wyborców i więcej osób, które głosowały na Pis, niż w Katowicach. Ale z kolei z tego okręgu startowali najbliżsi współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego: Mariusz Błaszczak i Jacek Sasin.

Może okazać się, że PiS zdecyduje, że Morawiecki wystartuje z Kielc. Świętokrzyskie ma ponad milion osób uprawnionych do głosowania, a cztery lata temu PiS od mieszkańców województwa dostał 200 tys. głosów. Jak przeanalizował "Dziennik Gazeta Prawna", premier mógłby osiągnąć tam nawet sześciocyfrowy wynik.

Jak zadecyduje partia rządząca? Zapewne dowiemy się za kilka dni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    Marcin

    Pan Premier i tak ma poparcie całego kraju więc jestem spokojny o wynik.