Reklama

Od września dzieci wracają do szkół. Koniec ze zdalną edukacją

Opublikowano:
Autor:

Od września dzieci wracają do szkół. Koniec ze zdalną edukacją - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na wtorkowym spotkaniu przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie podkarpacki kurator oświaty oświadczył, że od września edukacja zostanie wznowiona w tradycyjny sposób. Znamy kilka zaleceń sanitarnych. Mowa m.in. o jak najrzadszym opuszczaniu klas przez uczniów.

Wiemy jak będzie wyglądał zbliżający się rok szkolny. Dzieci uczęszczające do szkół podstawowych i średnich na terenie województwa podkarpackiego będą musiały wrócić do szkół, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w danym powiecie. 


- Rozpoczynamy rok szkolny w tym modelu, który najbardziej znamy i który jest najbardziej wyczekiwany, czyli w modelu tradycyjnym, stacjonarnym. Dyrektorzy szkół otrzymali wytyczne Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego, które pozwalają na to, aby określić kompetencje poszczególnych osób, które są w szkole, a także pozwalająca zadbać o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. 


- komunikowała na konferencji Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. 

Pierwsze decyzja, później rozmowy

Decyzję o rozpoczęciu tradycyjnego roku szkolnego władze województwa podjęły po rozmowie z samorządowcami. Okazuje się, że na dzień dzisiejszy dyrektorzy Podkarpackich szkół nie mieli okazji, aby przedyskutować temat od strony praktycznej. Wszystko ma się odbywać w ciągu najbliższych dni, czyli w ostatniej chwili, kiedy do września mamy niespełna dwa tygodnie. 


- Wytyczne są znane dyrektorom, bo pracowali na nich już w momencie, kiedy powróciły przedszkolaki, a później dzieci z klas 1-3. Myślę, że będziemy współpracować ze wszystkimi dyrektorami, kiedy jeszcze jest czas na przemyślenie pewnych rozwiązań.


- tłumaczy kurator Rauch.

Co na to sanepid? 

Na stacjonarne funkcjonowanie szkoły nie będą miały wpływu zmiany koloru stref w danym powiecie. Każdy inspektor sanitarny ma opiniować decyzję dyrektora szkoły dot. formy kształcenia. Co więcej, każdy z dyrektorów będzie miał stały kontakt z inspektorem, aby informować o ewentualnych zagrożeniach. 


- Każdy dyrektor otrzyma numer telefonu do inspektora powiatowego do bezpośredniej łączności w przypadku kiedy będzie trzeba opracować odpowiedni scenariusz w przypadku, kiedy jakiś uczeń będzie miał wynik dodatni.


- wyjaśniał Adam Sidor, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Na spotkaniu dyrektor WSSE w Rzeszowie mówił też o zasadach sanitarnych, jakie powinny obwiązywać w szkole. Była mowa o odpowiednim dystansie, zasłanianiu ust i nosa oraz częstym myciu rąk. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie informacje odnośnie zasad sanitarnych są przedstawione w formie rekomendacji. 


- My jako dyrektorzy cieszymy się z możliwości nauki stacjonarnej. Trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało w praktyce. Trzeba będzie na pewno odpowiednio przygotować m.in. sale i jadalnie. 


- ocenia Dorota Rząsa, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie

Dzieci w przyłbicach

Adam Sidor zachęca do korzystania z przyłbic, które uczniowie zakładaliby w czasie trwania lekcji. Nie ma jednak żadnych informacji czy każdy z uczniów miałby mieć swój egzemplarz, czy każdorazowo byłyby one dezynfekowane. Okazuje się, że cała odpowiedzialność za bezpieczeństwo będzie leżała na barkach dyrektorów placówek. Kolejną rekomendacją jest to, aby dzieci jak najrzadziej zmieniały klasy.


- Każdy dyrektor ma stworzyć w szkole bezpieczne warunki. Rekomendacje nie obligują, natomiast moje rekomendacje w tym zakresie są.


- mówił Adam Sidor. 

W przypadku zakażeń szkoły nie będą zamykane 

Okazuje się, że w przypadku pozytywnego wyniku u jednego z uczniów, szkoły nie będą zamykane. Sanepid planuje jedynie rozpocząć dochodzenie epidemiologiczne. Również w przypadku, kiedy mowa o powstanie nowego ogniska w szkole, placówki nie będą zamykane. 


- Całej szkoły nie musimy zamykać. Wystarczy, że zamkniemy jeden oddział. Każdą sprawę będziemy traktować indywidualnie. 


- wyjaśniał dyrektor Sidor

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE