Reklama

Od 5 grudnia jeździmy bez prawa jazdy. Dokument zastąpi aplikacja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Od 5 grudnia jeździmy bez prawa jazdy. Dokument zastąpi aplikacja - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W aplikacji mObywatel pojawi się funkcja mPrawo Jazdy, dzięki czemu nie będziemy musieli posiadać przy sobie dokumentów, uprawniających nas do jazdy samochodem. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że wszystko ma być gotowe już 5 grudnia br.

Aktualnie do aplikacji mObywatel możemy dodać dane z dowodu osobistego. Funkcja mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, które uwierzytelniamy profilem zaufanym. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które mamy w dowodzie, włącznie ze swoim zdjęciem 

- Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie. 

- wyjaśnia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Drugą funkcją jest mPojazd, gdzie znajdziemy dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli  komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziemy także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

W aplikacji mObywatel znajdziemy również eRecepte, mLegitymację szkolną, mLegitymację studencką. Kolejną funkcją będzie mPrawo Jazdy. 

- 5 grudnia – na ten dzień czeka wielu polskich kierowców. To właśnie wtedy zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. I to właśnie wtedy w naszej aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy.

- informuje Ministerstwo Cyfryzacji

Jakie są dalsze plany?

- Na przełomie roku – dzięki współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – dostępna będzie mKDR, czyli mobilna wersja Karty Dużej Rodziny. 

– zapowiada Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Według informacji przekazywanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, z aplikacji mObywatel korzysta ponad półtora miliona osób. Kolejną częścią aplikacji ma być funkcja „Polak za granicą”, która pomoże wyjaśnić, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu oraz jak prawidłowo zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE