Reklama

Obywatele z 60 krajów pracują na Podkarpaciu. Najwięcej Ukraińców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Obywatele z 60 krajów pracują na Podkarpaciu. Najwięcej Ukraińców - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 tysięcy cudzoziemców legalnie pracuje w województwie podkarpackim. W całej Polsce składki na ubezpieczenia społeczne płaci już 818 tys. obcokrajowców. Od lipca ubiegłego roku w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w kraju, a w województwie podkarpackim 4 tysiące. Podkarpacki rynek pracy obecnie daje zatrudnienie przedstawicielom 60 państw.

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z zagranicznym paszportem. Widać to także w statystykach ZUS. Na koniec czerwca 2020 r. w całym kraju legalnie pracujących cudzoziemców było 605 tysięcy, a pod koniec czerwca 2021 r. 818 tys. Jeśli chodzi o dane z województwa podkarpackiego, to w czerwcu 2020 r. liczba obcokrajowców odprowadzających składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosiła 11 109, a obecnie na koniec czerwca 15 159. W naszym regionie pod rzeszowski Oddział ZUS podlega 12 625 obcokrajowców, a jasielski - 2534.

W tych statystykach nie od dziś na czele są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca tego roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w całym kraju było 603 tysiące Ukraińców, co stanowi prawie 74 proc. wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS.

- Także w województwie podkarpackim stanowią oni największą grupę zagranicznych pracowników. Obecnie jest ich 12,7 tys., czyli ponad 84 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych obcokrajowców w naszym województwie

-  mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Drugą narodowością, która najchętniej podejmuje pracę w Podkarpackim to Białorusini (388).

 

Obok tych narodowości pracują tu także osoby z Rumunii (245), Litwy (129), Rosji (128), Włoch (86), Gruzji (84), Turcji (72). Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Wietnamu, Tajlandii, Meksyku, Filipin, Kuby czy Kolumbii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy