Reklama

Jesteś na chorobowym? Licz się z kontrolą ZUS!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Jesteś na chorobowym? Licz się z kontrolą ZUS! - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Codziennie w Polsce wystawiane są tysiące zwolnień lekarskich. Z zasady nie trwają one dłużej niż średnio 7 - 10 dni. Oczywiście są też te trwające dłużej. Niemniej jednak każde zwolnienie podlega pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednostka ta zapowiada wzmożoną kontrolę ich zasadności.

Po pandemicznej przerwie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia rygorystyczne kontrole zasadności wystawionych zwolnień lekarskich oraz warunków ich przestrzegania. Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku takich kontroli wykonano blisko sto tysięcy.

CZYTAJ TAKŻE:

ZUS przeprowadził prawie dwa razy więcej kontroli niż w II kw. 2020 roku, kiedy sprawdził 43 tys. zwolnień lekarskich - informuje Gazeta Wyborcza. Podczas stabilnej sytuacji pandemicznej ZUS wraca do kontroli zwolnień.

Na kontrolę wystawionego zwolnienia lekarskiego może liczyć każdy, nie ważne czy choruje 3 dni czy dwa tygodnie. Na to nie ma zasady. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza czy zostało one wystawione zasadnie i czy przestrzegamy zaleceń w nim zapisanych. Podczas przebywania na tzw. "L4" nie możemy wykonywać żadnej pracy, która przeszkodziła by w szybkim powrocie do pełni zdrowia. Zdarzały się przypadki, że ZUS cofał zwolnienie wobec osób, które na chorobowym pracowały np. w ogrodzie czy na roli. Niektórzy na zwolnieniach lekarskich potrafili nawet wyjeżdżać na urlop.

W pierwszym kwartale br. ZUS wydał 3,7 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego. To z kolei oznacza, że nie wypłacono 3,5 mln zł świadczeń.

Większym odsetkiem były również zwolnienia o kodzie C, a więc w związku nadużyciem alkoholu i z tego tytułu niezdolności do pracy. Jak pisze "Wyborcza", w sumie wydano 5,1 tys. takich zwolnień. Najwięcej, bowiem co trzecie, to zwolnienie od 1 do 5 dni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy