Reklama

Reklama

Nie żyje znany rzeźbiarz rodem z Podkarpacia

Opublikowano: 18 września 2020 20:24
Autor: GL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci W Stanach Zjednoczonych 18 września zmarł pochodzący z Ulanowa Andrzej Pityński.

Reklama

O śmierci Andrzeja Pityńskiego poinformował na Facebooku jego przyjaciel, były tarnobrzeski radny Witold Zych. Urodził się jako syn pary partyzantów antykomunistycznych, Aleksandra Pityńskiego ps. „Kula” i Stefanii Pityńskiej ps. „Perełka”. Był siostrzeńcem Michała Krupy ps. „Pułkownik”. Pod koniec lat 50. wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał aktywnych żołnierzy wyklętych, w tym Michała Krupę. Po zdobyciu cennego wykształcenia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wyjechał do USA. Tam powstało wiele jego dzieł w tym choćby Pomnik Katyński w Jersey City. Jego prac można podziwiać również na Podkarpaciu: w rodzinnym Ulanowie, na Rynku stanęło popiersie Jana Pawła II (1988-89). To coś więcej niż portret polskiego papieża. Warstwę symboliczną stanowią umieszczone na stule herby i wizerunki świętych związane z Polską i Ulanowem. W 2003 r. powstało heroizowane popiersie powstańca styczniowego Juliusza Tarnowskiego w Tarnobrzegu. „Pomnik książki” w Lesku (2008), a dumny „Patriota” (2011) góruje w centrum Stalowej Woli. 

Pityński zmarł w wieku 73 lat. Był Kawalerem Orderu Orła Białego.

  • Czytaj także:

CO ZA ODKRYCIE W TARNOBRZEGU>>

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -3

    ulanowianka

    Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.Ulanow jest z Ciebie dumny i zawsze będzie,tylko żal i smutek,że już nigdy nie wpadniesz na ukochaną 3-goMaja i nie zajrzysz do rodzinnego domku.To zaszczyt dla nas,że byłeś jednym z nas.Spoczywaj w pokoju Nasz Wielki Rodaku.