Reklama

Na Podkarpaciu będą świętować powstanie NSZZ "Solidarność". Uroczystości w Mielcu, Rzeszowie i Stalowej Woli

Opublikowano:
Autor:

Na Podkarpaciu będą świętować powstanie NSZZ "Solidarność". Uroczystości w Mielcu, Rzeszowie i Stalowej Woli - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Mielcu na placu AK dokładnie 1 lipca odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Swój udział zapowiedzieli prezesi IPN, a także przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda. Otwarcie odbędzie się 1 lipca o godz. 12.00 na Placu Armii Krajowej w Mielcu. Potem wystawa przeniesie się do Rzeszowa i Stalowej Woli - ważnych ośrodków związanych z strajkami "Solidarności".

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”. Wystawa ma charakter centralny, każdy Oddział IPN przygotowuje swoją część regionalną oraz 3 wybrane ośrodki lokalne. Na terenie Podkarpacia jako ośrodki lokalne, które chcemy zaprezentować na wystawie
w pierwszej kolejności to: Mielec, Rzeszów i Stalowa Wola.

Harmonogram ekspozycji na terenie Podkarpacia:
    • 1 lipca 2020 r. (środa) otwarcie w Mielcu –  w tym dniu całej Polsce odbędzie się otwarcie wystawy w różnych ośrodkach lokalnych
    • 21 lipca 2020 r. (wtorek) otwarcie w Rzeszowie – II wystawa lokalna –
w całej Polsce otwierane są o tej samej porze drugie wersje wystawy 
    • 14 sierpnia 2020 r. (piątek) otwarcie w Stalowej Woli – III wystawa lokalna – w całej Polsce otwierane są o tej samej porze trzecie wersje wystawy 
    • 29/31 sierpnia 2020 r. – w Warszawie w ramach finisażu otwierana jest kompletna wersja wystawy zbierająca trzy moduły ogólnopolskie, kilkanaście regionalnych i kilkadziesiąt lokalnych.

Dlaczego właśnie w Mielcu? Z uwagi na to, że 1-2 lipca 1980 r. WSK-PZL w Mielcu była jednym z pierwszych zakładów, które rozpoczęły solidarny bunt społeczny przeciwko władzy komunistycznej w Polsce. W polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ceny większości towarów były ustalane centralnie przez rząd i Biuro Polityczne KC PZPR. 1 lipca 1980 r. władze partii podjęły decyzję o podwyżkach cen artykułów spożywczych, której miała towarzyszyć podwyżka płac w WSK-PZL Mielec.

Stało się jednak inaczej. 30 czerwca rozeszła się informacja, że podwyżki płac zostały wstrzymane. W tym czasie w Mielcu brakowało mięsa i wędlin. Wobec tego 1 lipca 270 pracowników WSK odmówiło pracy. Pierwsze przerwy w pracy miały miejsce na Wydziale 30, po odcięciu „głównego zasilania elektrycznego”. Następnie zanotowano przestoje na Wydziale 06 i w Zakładzie Aparatury Wtryskowej. 


Tego samego dnia delegacja z W-30 spotkała się z dyrektorem zakładu i sekretarzem PZPR. Robotnicy zostali potraktowani lekceważąco, zagrożono zwolnieniami całej załogi. Następnego dnia strajkowało już 2 tysiące pracowników na dziewięciu wydziałach produkcyjnych. W kolejnych dniach zasięg strajku został zmniejszany, a ostatecznie wyciszony przez kierownictwo zakładu. Nie zmienia to faktu, że strajk w WSK-PZL Mielec był pierwszym z największych wystąpień robotniczych w lecie 1980 r. 

Od 15 lipca 1980 r. strajk odbywał się także  w Wydziale Wykończeniowym W-5 Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan”. Podczas protestów zorganizowano Tajny Komitet Strajkowy, któremu przewodzili Adam Paszkiewicz i Adolf Obłój. Rozmowy protestujących z dyrekcją doprowadziły do tego, że wycofano niekorzystne dla pracowników Normy Technicznie Uzasadnione oraz podwyższono wskaźnik tabeli płac. Powyższe działania tylko na krótko uspokoiły sytuację w Sanockiej Fabryce Autobusów. Kolejny protest przeprowadzono w dniach 15-17 sierpnia 1980 r. Strajk rozpoczęli ponownie pracownicy Wydziału W-5. Po wynegocjowaniu podwyżki płac protest zakończono.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE