Kontrole rozpoczęły się po trzech miesiącach oczekiwania na odpowiedzi od urzędu marszałkowskiego. Największe kontrowersje budzi zakup mieszkań dla uchodźców z Ukrainy.
Poseł Zdzisław Gawlik od października domaga się wyjaśnień w sprawie zakupu mieszkań.
Chciałbym wiedzieć dlaczego, po co i na co województwo Podkarpackie kupuje mieszkania w wielu miastach regionu. Może są potrzebne, ale chciałbym wiedzieć dla kogo i po co są kupowane, razem z ogródkiem i miejscem postojowym - pyta poseł PO.
Jak uszczegóławia, w samym Tarnobrzegu zakupiono pięć mieszkań, a w Krośnie trzy. Wszystkie lokale posiadają ogródki i miejsca postojowe, a ich powierzchnia wynosi od 57 do 63 metrów kwadratowych.
Od dawna i dość często pojawiają się sygnały, że można zrobić wszystko, bo nikt nam nic złego nie zrobi. Mam nadzieję, że nie są one prawdziwe -
dodaje Gawlik.
Urząd odpowiada
Adrian Biernacki, rzecznik prasowy Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, przedstawia pełną dokumentację zakupów. Województwo wykorzystało fundusze REACT-EU, przeznaczając ponad 2,7 miliona euro na program mieszkań chronionych. Zakupiono dokładnie 18 lokali mieszkalnych: 3 w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim, 6 w Krośnie, 4 w Przemyślu i 5 w Tarnobrzegu. Łączna wartość projektu to 12,6 miliona złotych.
Mieszkania w pierwszej kolejności trafią do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku i posiadają numer PESEL. Preferowane będą matki przebywające samotnie z dziećmi oraz osoby starsze
- wyjaśnia rzecznik, dodając że lokale zostały dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.
Po zakończeniu działań wojennych mieszkania nie zostaną sprzedane. Zostaną przekształcone w lokale chronione dla osób w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Kontrole już ruszyły
W związku z brakiem odpowiedzi na pytania o transparentność wydatków, poseł Gawlik rozpoczął kontrole w jednostkach podległych samorządowi. Pierwszą placówką jest Wojewódzki Zespół Specjalistyczny przy ulicy Warzywnej w Rzeszowie.
Kontrolujemy zatrudnienie, wynagrodzenia, korzystanie ze środków publicznych i wykorzystanie funduszu socjalnego. Informacje o nieprawidłowościach otrzymaliśmy od pracowników przychodni -
wyjaśnia poseł.
Zapowiada również kontrole w kolejnych placówkach.
Czy marszałek wiedział o nieprawidłowościach w zarządzaniu finansami w placówce? Z odpowiedzi rzecznika wynika, że tak.
W Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym zakończona została kontrola problemowa dotycząca gospodarowania mieniem ruchomym podmiotu oraz prawidłowości rozliczeń dotacji celowych, w wyniku której stwierdzono nieprawidłowości i sformułowano zalecenia pokontrolne, w tym wezwanie kierownika do usunięcia nieprawidłowości - przyznaje Biernacki.
Część poruszanych kwestii została poddana kontroli oraz procedurom rozpatrywania skarg i wniosków kierowanych do Urzędu. W ramach działań odbywały się także pisemne wyjaśnienia składane przez kierownika podmiotu. Marszałek Województwa oraz dyrekcja odpowiedniego departamentu spotkali się zarówno z pracownikami jednostki, jak i przedstawicielami związków zawodowych, by omówić szczegóły spraw
Pytania o robota da Vinci
Sam pełniąc funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej muszę potwierdzić, że są problemy, aby wyjaśniać sprawy związane z transparentnością
- mówi radny sejmiku województwa podkarpackiego Krzysztof Kłak.
Wskazuje na sprawę robota da Vinci, gdzie według Regionalnej Izby Obrachunkowej środki przekazano niezgodnie z ustawą o finansach publicznych.
Radny ujawnia, że były marszałek Kruczek zeznał przed sądem, iż rozmowy z prywatną firmą krakowską o obsłudze robota w szpitalu, obecnie należącym do Uniwersytetu Rzeszowskiego, toczyły się jeszcze przed ogłoszeniem przetargu.
Zabiegi prostatektomii z użyciem robotów są finansowane przez NFZ od kwietnia 2022 r. jako osobna procedura L31R. W 2023 r. poszerzono finansowanie na zabiegi dotyczące nowotworów macicy i jelita grubego. Robot, kupiony z funduszy województwa i państwa, nadal działa w szpitalu uniwersyteckim w Rzeszowie - wyjaśnia Biernacki.
Umowę z firmą realizującą świadczenia w modelu partnerskim rozwiązano w 2022 r., przed przekazaniem szpitala Uniwersytetowi Rzeszowskiemu
- dodaje, twierdząc że o jakimkolwiek postępowaniu sądowym toczącym się w takiej sprawie, którego Województwo miałoby być stroną nie ma wiedzy.
Spór o centrum kongresowe
Radni PO domagają się również wyjaśnień w sprawie centrum wystawienniczo-kongresowego przy Jasonce. Sąd przyznał rację wykonawcy, któremu wstrzymywano płatności.
Teraz my wszyscy zapłacimy i płacimy za to ogromną cenę, a nikt w Urzędzie Marszałkowskim za to nie odpowiada
- podkreśla Krzysztof Kłak.
Posłowie zapowiadają kontynuację kontroli w kolejnych jednostkach podległych marszałkowi województwa. Szczególną uwagę chcą zwrócić również na sprawę defraudacji ponad 30 milionów złotych z dotacji na panele fotowoltaiczne.
Do sprawy jeszcze wrócimy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.