Reklama

Mielczanie sami decydują o publicznych pieniądzach

Opublikowano:
Autor:

Mielczanie sami decydują o publicznych pieniądzach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Mielcu na Podkarpaciu każdy z mieszkańców może zgłosić własny projekt i w ten sposób mieć wpływ na to, w jaki sposób są wydatkowane publiczne pieniądze. Temu właśnie ma służyć Mielecki Budżet Obywatelski. Znamy już konkrety jednego z pomysłów.

Imprezy, koncerty, nowe miejsca parkingowe, osiedlowe strefy relaksu dla rodzin – to tylko niewielka część pomysłów, z którymi zgłaszają się mieszkańcy Mielca do urzędu miejskiego. W Mieleckim Budżecie Obywatelskim każdy pomysł ma równe szanse. Wygra ten, który przypadnie do gustu mieszkańcom i zdobędzie najwięcej ich głosów. Co ważne, zwycięski projekt zostanie włączony do budżetu miasta na rok 2020.

Mieszkańcy decydują sami

MBO to możliwość bezpośredniego wpływu na rozwój naszego miasta, to także szansa zaprezentowania własnej wizji zmian. W tym roku do rozdysponowania jest aż 2 mln złotych, a to oznacza, że na realizację projektu może liczyć jeszcze więcej mieszkańców. 


15 lipca mija czas na zgłaszanie pomysłów. Trzeba w tym celu wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej urzędu miejskiego. W przypadku projektu ogólnomiejskiego należy także zdobyć 50 podpisów osób, które popierają inicjatywę, lub 25 podpisów, jeśli projekt ma charakter lokalny. Do 10 września okaże się, czy projekt przeszedł do kolejnego etapu.

Później kolejne zadanie dla pomysłodawców - promowanie projektu, aby usłyszało o nim jak najwięcej osób, ponieważ w dniach od 20 do 30 września odbywać się będzie głosowanie. Jego wyniki zostaną ogłoszone do 15 października.

Lodowisko zimą, boisko latem

Jednym z pomysłów jest stworzenie w Mielcu nowego lodowiska. Stare wraz ze zburzeniem hali sportowej zostało zlikwidowane. W okresie zimowym cieszyło się ono sporym zainteresowaniem mieszkańców i stanowiło atrakcyjną możliwość spędzania wolnego czasu.


- Podjęliśmy inicjatywę przygotowania koncepcji i zgłoszenia do budżetu obywatelskiego projektu budowy lodowiska miejskiego na terenach rekreacyjnych znajdujących się za Szkołą Podstawową nr 8, u zbiegu ulicy Pisarka i alei Ducha Świętego. Uważamy, że Mielec i cały powiat zasługuje na to, aby przynajmniej w okresie zimowym funkcjonowało u nas takie lodowisko. Aktualnie potencjał tego miejsca nie jest w pełni wykorzystany i wielu mieszkańców chciałoby, aby taka inwestycja powstała właśnie na terenie osiedla Lotników – mówi Marek Przygoda, inicjator projektu.


- Jesteśmy już po rozmowach z 2 firmami, które zdeklarowały, że za kwotę 1,1 mln złotych przeznaczoną na projekty ogólnomiejskie są w stanie wybudować takie lodowisko i dostarczyć podstawowe zaplecze techniczne. Oczywiście liczymy na to, że jeżeli projekt poprą mieszkańcy Mielca i wygramy we wrześniowym głosowaniu, to miasto będzie się starać o dodatkowe środki na tę inwestycję, w tym na budowę zadaszenia lodowiska - dodaje.


- Chcielibyśmy, aby docelowo powstało lodowisko o wymiarach 20 na 40 metrów, wraz z zapleczem technicznym, szatnią, wypożyczalnią łyżew i kasą biletową. W okresie letnim lodowisko mogłoby być wykorzystywane jako boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią poliuretanową lub też pełnić funkcję wrotkarni albo rodzinnego parku rozrywki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku lodowiska w Ostrowie Wielkopolskim - mówi Marek Przygoda.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE