Reklama

Kto ukradł starodruki z 1600 roku?

Opublikowano:
Autor:

Kto ukradł starodruki z 1600 roku?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chodzi o kradzież ksiąg z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. 8 cennych starodruków o wartości 86 700 złotych znaleźli pracownicy podczas prac remontowych jeszcze w 2008 roku. Wpisane do ewidencji kościoła zostały skradzione w styczniu tego roku. Policjanci właśnie odzyskali 7 egzemplarzy, jeden złodzieje zdążyli sprzedać.

Zabytkowe księgi pochodzą z XVII i XVIII wieku - najstarsza odzyskana księga została wydana w 1609 roku w Lyonie, najmłodsza pochodzi z 1786 roku.

- Początkiem stycznia, policjanci z wydziału kryminalnego ustalili, że z Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu zostały skradzione cenne starodruki. W tej sprawie funkcjonariusze przyjęli zgłoszenie od przedstawicielki Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Dotyczyło ono kradzieży 8 starodruków o wartości 86 700 złotych. Kobieta wyjaśniła, że w 2008 roku w parafii został odkryty zbiór starodruków

- przekazuje Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu.

 

- Jarosławscy kryminalni przy współpracy z mundurowymi Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zabezpieczyli siedem z ośmiu ksiąg, które znajdowały się w antykwariacie. Policjanci ustalili, że jedna z nich już została sprzedana. Teraz policjanci wyjaśniają, kto jest odpowiedzialny za kradzież starodruków i w jakich okolicznościach trafiły do antykwariatu

- relacjonuje jarosławska komenda.

Przypomnijmy. W 2008 roku gruntowne prace remontowe prowadzone przy kompleksie kolegiackim doprowadziły do odkrycia zabytkowych książek. Zbiór starodruków stanowi blisko 300 ksiąg. Wśród nich, zdecydowaną większość stanowią starodruki powstałe od XVI do XIX wieku włącznie. Odzyskane przez policjantów księgi to dzieła w większości teologiczne, w języku łacińskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE