Reklama

Koronawirus. Kościoły też należy zamknąć! Kwarantanna narodowa po 12 listopada?

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Kościoły też należy zamknąć! Kwarantanna narodowa po 12 listopada? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Główny doradca premiera do spraw koronawirusa profesor Andrzej Horban nie ma żadnych wątpliwości co do konieczności zamknięcia kościołów, nie ma również sensu stosowania modelu słowackiego - czyli testowania wszystkich obywateli.

Profesor Andrzej Horban w rozmowie z "Rzeczpospolitą" jasno wskazał, że wkroczyliśmy właśnie w decydujący moment walki z drugą falą pandemii koronawirusa. Główny doradca premiera do spraw COVID-19 opowiedział o tym, jakie powinny być najbliższe kroki rządu.

- Przekroczyliśmy już granicę wydolności systemu ochrony zdrowia. Stąd decyzja o budowie szpitali tymczasowych. Załamanie systemu jest wtedy kiedy nie będzie stałego dostępu do tlenu, nie będzie łóżek, leków i personelu, który poprowadzi chorego w sposób fachowy.

- mówi profesor Horban.


Czytaj także:


 

Coraz częściej pojawiają się za to pytania, czy i kiedy należy wprowadzić narodową kwarantannę? Podstawowy wskaźnik to wzrost powyżej 30 tysięcy zakażeń w ciągu doby.

- Musimy zakazać ludziom wychodzenia z domu bez powodu, jedynie do pracy w zawodach, które są niezbędne do funkcjonowania kraju. Wszystko inne należy zamknąć na miesiąc. W tej chwili powinno się zamknąć także kościoły.

- dodaje profesor.

Na pewno rząd nie bierze pod uwagę modelu słowackiego, czyli testów u wszystkich obywateli. Dlaczego? Polaków jest znacznie więcej niż Słowaków, test antygenowy zdaniem doradcy jest zawodny, przez 14 dni trzeba byłoby izolować kolejnych zakażonych.

KWARANTANNA NARODOWA

— Piotr Müller (@PiotrMuller) November 6, 2020

 

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 4, 2020

 

Bufor bezpieczeństwa przed narodową kwarantanną cały czas się kurczy. Według wyliczeń portalu onet.pl średnia siedmiodniowa przekroczyła 3 listopada 50 i systematycznie rośnie o 2-3 każdego dnia. W niedzielę, 8 listopada, wynosiła już 62,1-, a w poniedziałek, 9 listopada - 64,39. Jeśli więc ta dynamika zostanie utrzymana, a w okolicach środy lub czwartku może przekroczyć 70.

Jeśli ta tendencja utrzyma się jeszcze przez 2-3 dni – kwarantanna narodowa mogłaby wejść w życie już w czwartek, 12 listopada. 

— Piotr Tarnowski (@PiotrekT) November 9, 2020

 

Według danych zaprezentowanych powyżej aż pięć województw spełniła warunki narodowej kwarantanny - wielkopolskie (średnia liczba wykrywanych przypadków COVID-19 wynosiła tam 74,7 przypadków na 100 tys. osób), dolnośląskie (73), śląskie (79,9), małopolskie (72,9), podkarpackie (70,5).


Zobacz także:


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE