Reklama

Kolejne nawałnice idą na Podkarpacie! [FILM]

Opublikowano:
Autor:

Kolejne nawałnice idą na Podkarpacie! [FILM] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polscy Łowcy Burz opracowują wstępne prognozy siły i aktywności burz dla Polski. Dziś, 11 sierpnia, przygotowali prognozę na 12 sierpnia począwszy od godziny 8 i na noc 12/13 sierpnia. Będzie burzowo!

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą pojawi się interesująca, ale groźna sytuacja meteorologiczna. Głównym elementem powodującym zagrożenie meteorologiczne będzie bardzo rozległy, pofalowany front atmosferyczny, rozciągający się od Białorusi aż po Maroko. Będzie on oddzielać powietrze zwrotnikowe, z temperaturą na 850 hPa dochodzącą do 20-25°C od powietrza polarnego morskiego z temperaturą do 5-10°C na tej samej wysokości izobarycznej. W strefie frontowej zaznaczy się bardzo silny przepływ powietrza, a także silne uskoki prędkościowe i kierunkowe wiatru. W chwiejnym powietrzu rozwiną się więc groźne burze.

- czytamy w komunikacie.

Jak informują Polscy Łowcy Burz, na chwilę obecną można stwierdzić, że sytuacja wygląda groźnie i możliwy będzie rozwój burz superkomórkowych [od red.: rodzaj burzy, którą charakteryzuje wirujący prąd wstępujący powietrza, tzw. mezocyklon. Superkomórki burzowe to najgroźniejszy typ chmur burzowych] oraz/lub układu MCS z wbudowaną linią szkwału [od. red. strefa układających się w linię burz, formują się zwykle przed frontem chłodnym. Tego typu burze mogą tworzyć linie długości kilkuset kilometrów, często istnieją przez wiele godzin].

Burze, które pojawiać się będą od godzin popołudniowych dość szybko mogą przyjmować formę superkomórek. Będą im towarzyszyć porywy wiatru ponad 90-100 km/h, opady deszczu do ok. 40-70 mm a także grad do ok. 3-5 cm średnicy. Nie można wykluczyć, że pojawi się trąba powietrzna, chociaż nie jest jeszcze możliwe wyznaczenie najbardziej prawdopodobnego obszaru.

- W godzinach wieczornych i nocnych możliwe jest natomiast przejście układu MCS [od red.: mezoskalowy układ konwekcyjny, czyli rozległa burza wielokomórkowa tworząca się zazwyczaj z kilku lub z kilkunastu osobnych komórek burzowych, która trwa przez kilka godzin lub dłużej].

- poinformowali Polscy Łowcy Burz, dodając, że głównym zagrożeniem będą wówczas silny wiatr (do około 80-110 km/h), a także nawalne opady deszczu, przekraczające nawet 50 mm.

Zobacz film z nawałnicy, jaka przeszła przez powiat stalowowolski w sobotę, 10 sierpnia:

Dziękujemy naszemu Czytelnikowi za przesłany materiał.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE