Reklama

Koleją z Podkarpacia do turystycznych miast Małopolski już wiosną 2020 roku? [FOTO]

Opublikowano: pon, 9 gru 2019 13:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jaślanie od dawna walczą o bezpośrednie połączenie ze swojego miasta do województwa małopolskiego. Uruchomiony dwa lata temu tzw. "weekendowy pociąg" z Jasła do Krakowa do dziś cieszy się ogromną popularnością. To jednak jaślanom nie wystarczyło - chcą reaktywacji połączenia Jasło-Krynica-Jasło. Czy w końcu im się uda?

Szansa na reaktywację linii z Jasła do Krynicy Zdrój czy Stróż (obie miejscowości w powiecie nowosądeckim) jest i możliwe, że zostanie zrealizowana wiosną 2020 roku. Od 2018 roku walczy o to m.in. zamieszkały w Jaśle Adam Filar, koordynator kampanii KochamKolej.pl.  

Społecznikom udało się doprowadzić nawet do próbnego kursu pociągu na wcześniej wymienianej trasie. Miało to miejsce jeszcze we wrześniu i okazało się prawdziwym sukcesem. Próbnym pociągiem do popularnych, turystycznych miejscowości w Małopolsce, pojechało prawie 300 osób.

Ucieszeni sukcesem próbnego kursu, koordynatorzy akcji postanowili wysłać do Wicemarszałka Woj. Małopolskiego pismo o reaktywację linii. Powodzenie testowego przejazdu nie umknęło uwadze Urzędowi Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Koniec końców doprowadziło to do spotkania 2 grudnia, Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia z Marszałkiem i Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego - Witoldem Kozłowskim i Łukaszem Smółką. Na spotkaniu obecny był również sam Adam Filar.

Sprawa tyczyła się uruchomienia połączenia kolejowego na linii 108 pomiędzy stacją Stróże-Gorlice-Jasło. Wicemarszałek wstępnie zadeklarował, że Zarząd Województwa Małopolskiego może być organizatorem kolejowych przewozów pasażerskich na tej trasie. Pozostaje jeszcze kwestia zgodnego ustalenia zasad współfinansowania połączeń.

W sprawie finansowania Starosta Jasielski ma rozmawiać z Samorządem Województwa Podkarpackiego oraz z samorządami Jasła, gminy Jasło i gminy Skołyszyn. Oznaczałoby to z pewnością zwiększenie ruchu do bardzo turystycznych miejscowości - z korzyścią dla obu województw. Zdjęcia ze spotkania w naszej galerii to materiały Starostwa Powiatu Jasielskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.