Reklama

Kiedy wejdziemy do „nowej” Podziemnej Trasy Turystycznej?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy wejdziemy do „nowej” Podziemnej Trasy Turystycznej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 7 stycznia br. Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie została całkowicie zamknięta dla turystów. Trwa przebudowa. W piwnicach znajdą się  multimedialne ekspozycje z efektami specjalnymi. Kiedy ponowne otwarcie?

Zlokalizowana pod płytą Rynku w Rzeszowie Podziemna Trasa Turystyczna jest położona na trzech kondygnacjach. Składa się z 40 komnat i 25 piwnic, połączonych 15 korytarzami o łącznej powierzchni obiektu 646 m kw. W ubiegłym roku władze miasta zdecydowały się na jej modernizację. Umowę na realizację projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury” podpisano z firmą Asseco Data Systems. 

Co zobaczymy po otwarciu?

Podziemny obiekt zostanie zmodernizowany i wyposażony w sprzęt, który pozwoli widzom na wirtualną „podróż w czasie”. Powstanie multimedialna ekspozycja z wieloma efektami specjalnymi. Docelowo ma to być drugi - po Podziemiach Rynku w Krakowie - obiekt tego typu w Polsce. 


- Zwiedzający Rzeszowskie Piwnice będą bohaterami interaktywnej opowieści o historii miasta. Efekt iluzji osiągniemy dzięki zastosowaniu rozwiązań świetlnych, dźwiękowych, powietrznych, teatralnych oraz wizualnych przedstawionych zarówno w rzeczywistej, jak i wirtualnej przestrzeni. Przykładowo – przy oglądając historię wielkiego pożaru miasta z 1681 r., słychać będzie trzask palonego drewna, a specjalne urządzenia rozpylą sztuczny dym.


 – powiedział podczas ubiegłorocznego podpisania umowy Paweł Sokołowski, dyrektor ds. rozwoju w obszarze smart city w Asseco Data Systems.

W części nadziemnej, obok wejścia do piwnic, powstanie „skwer kultury”. Będzie to miejsce wydarzeń kulturalnych, wyposażone m.in. w posadzką ledową, mobilną scenę i interaktywną studnię z efektami świetlno-dźwiękowymi. Wartość inwestycji to blisko 22 mln zł. Jego realizacja jest sfinansowany m.in. ze środków Unii Europejskiej. 

Otwarcie w 2021 roku

Realizacja przedsięwzięcia ma potrwać do 30 listopada 2020 r. Trasa zostanie otwarta dla zwiedzających nieco później. 


- Cały czas trwają prace. Otwarcie dla zwiedzających planujemy na początek przyszłego roku


- wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa

[email protected]
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE