- Podatnicy z Podkarpacia dostosowali się do tej wyjątkowej sytuacji. Zdecydowana większość spraw prowadzona jest w formie elektronicznej. Blisko 90 % złożonych do tej pory rozliczeń PIT, zostało przesłanych z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT lub aplikacji e- Deklaracje.
- informuje mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy podkarpackiej KAS.
Podatnicy chętnie korzystają także z różnego rodzaju ulg i odliczeń, wykazując do tej pory łącznie 270 mln złotych z tytułu ulgi prorodzinnej 170 mln złotych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej czy 8,7 mln złotych z tytułu ulgi internetowej.
Urzędy skarbowe w woj. podkarpackim odnotowały także wzmożony wpływ wniosków o ulgi w spłacie. Na 1337 złożonych wniosków, 854 uzasadnionych zostało pandemią koronawirusa.
Od połowy marca do chwili obecnej funkcjonariusze KAS odprawili na przejściu granicznym w Korczowej ponad 25 tysięcy samochodów ciężarowych, z czego blisko 11 tysięcy na kierunku wjazd do Polski, a 14 tysięcy na kierunku wywozowym. Obsługa ruchu granicznego w Korczowej to także blisko 9 tysięcy odprawionych samochodów osobowych.Odprawy odbywają się także w oddziałach wewnętrznych. Na płynność systemu odpraw na granicy pracują także funkcjonariusze w Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO) zlokalizowanego przy Oddziale Celnym w Rzeszowie.
- KAS na Podkarpaciu aktywnie włączyła się także w działania mające na celu minimalizowanie skutków pandemii. Na potrzeby dezynfekcji przekazaliśmy ponad 1,4 tys. litrów alkoholu. To towar, który został zatrzymany podczas działań kontrolnych i był przeznaczony do zniszczenia. Dzięki działaniom podjętym przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie i Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu, alkohol został przekazany na rzecz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie, która zajęła się jego dalszą dystrybucją do potrzebujących jednostek.
- dodaje mł.asp. Chabowska.