Reklama

Karta płatnicza zamiast papierowego biletu. Rzeszów jak Londyn i Nowy Jork

Opublikowano:
Autor:

Karta płatnicza zamiast papierowego biletu. Rzeszów jak Londyn i Nowy Jork - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Era papierowych biletów autobusowych kończy się. Rzeszów jako pierwsze w Polsce miasto wprowadza nowoczesny system kasowników. Dzięki nim za przejazd autobusem będziemy mogli zapłacić zbliżeniowo kartą płatniczą, telefonem albo zegarkiem. Co ważne, zapłacimy jedynie za rzeczywiście przejechany odcinek trasy.

Trwa instalacja nowoczesnego systemu kasowników, którą realizuje ZTM w Rzeszowie wraz z partnerami.

- Rozwiązanie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie, a także pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu rozliczeń korzystającego z modelu Mass Transit Transaction (MTT). Pierwsze autobusy z nowoczesnymi kasownikami wyjadą już w styczniu 2020 roku. Podobnie jak te używane dotychczas, umożliwią korzystanie z tradycyjnych biletów oraz Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Nowością będzie możliwość opłacania przejazdu za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych lub innych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak smartfon, opaska, czy smartwatch. Dzięki temu pasażerowie będą mieli możliwość opłacenia przejazdu, bez konieczności kupowania papierowego biletu, a więc w pełni cyfrowo i ekologicznie

- dowiadujemy się z portalu Transport Publiczny.

Jak będzie działał nowy system? Po wejściu do autobusu będziemy musieli podejść do kasownika i zbliżyć kartę płatniczą lub RKM do kasownika. On automatycznie rozpozna rodzaj karty.

- Informacja o opłaceniu przejazdu jest zapisywana w systemie biletowym ZTM Rzeszów. W razie kontroli biletów posłuży ona do potwierdzenia, że pasażer posługujący się kartą, opłacił bilet uprawniający do przejazdu. Rozwiązanie umożliwia korzystanie z ulg na przejazdy, które działają tak, jak przy dotychczasowej obsłudze karty RKM

- czytamy na portalu Transport Publiczny.

Na początku kasowniki będą zainstalowane w 50 autobusach, a wiosną 2020 roku - w pozostałych, w tym w 60 nowych 12-metrowych Suncity, które wejdą do eksploatacji w przyszłym roku.

Kasowniki będą oznaczone specjalną naklejką, że istnieje za ich pomocą możliwość płatności za przejazd.

Miasto w tym zakresie współpracuje z wieloma firmami, w tym z R&G z Mielca, która dostarczy nowoczesne kasowniki. Jak dowiadujemy się z portalu, za uruchomienie i integrację systemów odpowiadają specjalistyczne firmy Solveo oraz Bee-Tech, a bezpieczeństwo płatności i sprawną obsługę transakcji gwarantuje eService – największy polski procesor transakcji bezgotówkowych, który jest też dostawcą systemu rozliczeniowego dla wdrażanego rozwiązania. Partnerem wdrożenia jest organizacja płatnicza Visa.

Rozwiązanie wdrażane w Rzeszowie jest jednym z najnowocześniejszych i działa podobnie jak te w Londynie, Nowym Jorku czy Singapurze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE