Reklama

Już nawet 6000 "lewych" zaświadczeń lekarskich dla kandydatów na kierowców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: WORD Rzeszów

Już nawet 6000 "lewych" zaświadczeń lekarskich dla kandydatów na kierowców - Zdjęcie główne

foto WORD Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już nie prawie dwa tysiące, a nawet sześć tysięcy zaświadczeń lekarskich wydał Mariusz C. Lekarz przez prawie trzy lata orzekał w sprawie kandydatów na kierowców, nie mając do tego uprawnień. Skala ma charakter ogólnopolski.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie prowadzi dochodzenie w sprawie lekarza Mariusza C., który od 2017 roku, pomimo cofnięcia uprawnień do orzekania w przedmiocie zdolności zdrowotnych przyszłych kierowców, wydał tysiące zaświadczeń lekarskich. Najnowsze informacje wskazują, że medyk mógł przebadać około 6000 osób!

Przypomnijmy, że Starostwa Powiatowe na Podkarpaciu otrzymały już wiele wniosków od prokuratury o cofnięcie uprawnień do kierowania, wobec kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy z naruszeniem prawa. Oczywiście, nikt z nich nie wiedział, że Mariusz C. orzeka bez uprawnień. Stąd zrozumiałe ich niezadowolenie.

- Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie nadzoruje dochodzenie w sprawie doprowadzenia w okresie od 29 września 2017 roku do 2 stycznia 2020 roku w Rzeszowie, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób, poprzez wprowadzenie ich w błąd co do posiadania uprawnień do przeprowadzania badań lekarskich w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

- poinformował w piątek Grzegorz Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

W związku z prowadzonym postępowaniem Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie wzywa już pierwszych kierowców na przesłuchania.

Kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy, poprzez przedstawienie zaświadczenia lekarskiego wydanego przez Mariusza C. otrzymują już decyzje administracyjne o cofnięciu uprawnień. Starostwa Powiatowe na całym Podkarpaciu wysłały już około 100 takich pism. 

Prawa jazdy nie straci ten, kto w terminie 14 dni od daty odebrania decyzji złoży od niej odwołanie, przedstawiając jednocześnie nowe orzeczenie lekarskie, wydane przez jednego z lekarzy, z listy zamieszczonej na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. 

Problemem może być jednak fakt, że niektóre osoby, obarczone cofnięciem uprawnień, mogą nawet nie wiedzieć o takiej decyzji. Pisma wysyłane są co prawda listownie, jednakże część z nich przebywać może za granicą lub nie zauważy nawet awizo. Zgodnie z prawem pocztowym przesyłkę za odebraną, uważa się po dwóch nieskutecznych awizach. 

Jak informowaliśmy wcześniej, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie skierowało zapytania do 15 innych urzędów marszałkowskim, z pytaniem, czy aby Mariusz C. nie widnieje na liście lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń lekarskich dla przyszłych kierowców, w innym województwie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone, że poszkodowanymi są mieszkańcy całego kraju.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy