Funkcjonariusze ci ,w dniu 28 sierpnia , skutecznie podjęli czynności resuscytacyjne u podróżnego który doznał nagłego zatrzymania krążenia na polsko - ukraińskim pieszym przejściu granicznym w Medyce.
Podczas tej akcji ratunkowej został skutecznie użyty automatyczny defibrylator zewnętrzny AED ( jeden z dwóch jakie znajdują się na terenie przejścia granicznego) wskutek czego zostały przywrócone czynności życiowe u pacjenta, który następnie został przekazany wezwanemu na pomoc Zespołowi Ratownictwa Medycznego- mówi Marek Janowski, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.
Jak wykazują statystyki 80% przypadków Nagłego Zatrzymania Krążenia może zostać wyleczonych poprzez szybką defibrylację.
Obecnie w propozycji zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego miasta Przemyśla na rok 2020 został złożony projekt utworzenia w Przemyślu sieci 30 takich urządzeń .
Jak pokazuje doświadczenie , AED mogą i z pewnością uratują nie jedno ludzkie życie pod warunkiem że będą publicznie dostępne.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Przemyśla do wzięcia udziału w tym głosowaniu i poparciu swoim głosem inicjatywy utworzenia sieci AED w Przemyślu.