Reklama

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej: - Za nami czas intensywnego rozwoju gminy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jan Zuba od 1998 roku pracuje w samorządzie gminnym. Fot. Archiwum Korso

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej: - Za nami czas intensywnego rozwoju gminy - Zdjęcie główne

foto Jan Zuba od 1998 roku pracuje w samorządzie gminnym. Fot. Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa nasza akcja oceniająca ostatnie dwa lata władzy w podkarpackich samorządach. Chcemy sprawdzić jak ten czas oceniają włodarze największych miast w regionie. Tym razem na pytania odpowiada burmistrz Kolbuszowej - Jan Zuba.

Jak Pan, jako burmistrz, ocenia te dwa lata? Z czego jest Pan zadowolony, a z czego nie?

Jan Zuba: - Dwa lata minęły bardzo szybko. Był to czas intensywnej pracy dla rozwoju naszej gminy. Działania ukierunkowaliśmy przede wszystkim na poprawę komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców. W ostatnich latach wartość zrealizowanych i rozpoczętych inwestycji wynosi łącznie ok. 90 mln zł, z czego pomoc pozyskana z budżetu Unii Europejskiej oraz rządu to ponad 54 mln zł. W ramach tarczy dla samorządów dodatkowo gmina otrzymała ponad 18,3 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonanie tylu zadań inwestycyjnych nie byłoby możliwe gdyby nie otrzymywane dofinansowania oraz pomoc i zaangażowanie Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca. Drugi rok mojej kadencji to trudne miesiące. Epidemia koronowirusa zmieniła rzeczywistość. Były obawy czy uda się wykonać założenia budżetowe. Na szczęście w drugim półroczu sytuacja pozwoliła zrealizować plan finansowy w całości.

Jakimi inwestycjami może się pochwalić Pana samorząd?

- Rozpoczynając kadencję mieliśmy pomysły i byliśmy przygotowani do pozyskania środków na przeprowadzenie większych inwestycji drogowych, kanalizacyjnych czy sportowych. W ostatnich dwóch latach tych przedsięwzięć było naprawdę dużo. 

Modernizowano drogi gminne, ulice i chodniki. Rozbudowano ul. Piaskową oraz drogę Kolbuszowa Górna- Wojków Dolny. Przebudowano ulice: Nad Nilem, Jesionową, Rolnika, Klonową, Wrzosową, Krzaklewskiego. Wybudowano ul. Brzozową. Powstał chodnik w Zarębkach oraz na ul. Siedmiograj. Gminne plany inwestycyjne uzupełnione zostały o inwestycje wojewódzkie: wybudowana została obwodnica Kolbuszowej i Weryni w kierunku Sokołowa. Powstała również południowa obwodnica w Kolbuszowej Górnej łącząca drogę krajową nr 9 z drogą wojewódzką nr 987 Kolbuszowa- Sędziszów.

Przebudowano stadion sportowy w Kolbuszowej na kompleks lekkoatletyczny za kwotę ponad 5 mln zł z czego 1,5 mln zł dofinansowało Ministerstwo Sportu. W Widełce zamontowano siłownię plenerową, a w Kolbuszowej Dolnej zestaw zabawowo-rehabilitacyjny. Zmodernizowano boiska piłkarskie w Kolbuszowej i Kolbuszowej Dolnej. 

Zadbaliśmy również o poprawę jakości powietrza. Panele słoneczne zostały umieszczone przy Krytej Pływalni „Fregata” oraz oczyszczalni ścieków w Kolbuszowej Dolnej. Wartość inwestycji wyniosła ponad 1,47 mln zł. Realizowane są także projekty parasolowe za kwotę ponad 13 mln zł, w ramach których mieszkańcy otrzymują wsparcie finansowe na wymianę starych kotłów węglowych na gazowe i biomasę, montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

Systematycznie rozbudowywana i przebudowywana jest sieć kanalizacyjna w mieście i gminie. W ramach projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Kolbuszowa” wykonano system kanalizacji rozdzielczej wraz z odtworzeniem dróg oraz chodników w zlewni ulicy Partyzantów. Ponadto prace kanalizacyjne prowadzone były m.in. w rejonie ul. Polnej, ul. Obrońców Pokoju, ul. Nowe Miasto, ul. 11 listopada, ul. Krzaklewskiego oraz w Kolbuszowej Górnej. Obecnie trwają roboty związane z budową kanalizacji sanitarnej w Weryni- etap I oraz budową kontenerowej stacji dezynfekcji wody w Kolbuszowej Dolnej. 

Kolbuszowa została włączona do programu Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. W 2020 r. rozpoczęto przebudowę budynku dworca w celu utworzenia nowoczesnego centrum przesiadkowego. W ramach zadania przebudowano już ul. Fabryczną. Ponadto zbudowana zostanie droga dojazdowa do przystanku w Widełce wraz z nowymi miejscami parkingowymi, powstanie przystanek w Kolbuszowej Górnej z parkingiem i chodnikiem do peronu oraz przebudowana będzie ul. Ks. Ruczki. Wartość projektu wynosi ponad 8,5 mln zł. Pozyskane dofinansowanie to prawie 3 mln zł.

Kolejnym dużym zadaniem inwestycyjnym rozpoczętym w 2020 jest rewitalizacja, w ramach której: utworzony zostanie Dzienny Dom Pobytu Seniora, przebudowana ul. Parkowa, rozbudowany parking przy cmentarzu oraz zagospodarowany teren wzdłuż rzeki Nil. Wartość inwestycji wynosi blisko 10 mln zł. 

W ramach wsparcia i rozwoju edukacji pozyskaliśmy środki na zakup komputerów wspierających naukę zdalną - 115 sztuk. Przeprowadzono remonty w placówkach oświatowych: remont w Przedszkolu nr 3, w Szkole Podstawowej nr 1, w Szkole Podstawowej w Kupnie. Szkoły podstawowe wzięły udział w projekcie o wartości ponad 1,5 mln mającym na celu rozwijanie kompetencji kluczowych i informatycznych wśród nauczycieli i uczniów. 

Pandemia koronawirusa bardzo zmieniła plan na 2020 roku: czego nie udało się zrobić i jakie są widoki na 2021 rok?

- Po wybuchu pandemii koronawirusa sytuacja była niezwykle dynamiczna i trudna. Nie zwalnialiśmy jednak tempa. Wdrożyliśmy rozwiązania, które pozwoliły na kontynuację zaplanowanych wcześniej działań i dzięki temu w drugiej połowie roku udało nam się wykonać w całości założenia budżetowe. Cały czas pracowaliśmy również nad pozyskiwaniem kolejnych środków zewnętrznych na realizację przyszłych zadań inwestycyjnych. Plany na rok 2021 są zatem ambitne i optymistyczne. Wydatki majątkowe na przedsięwzięcia to ponad 40 mln zł. Zakończymy prowadzone już duże przedsięwzięcia. W tym roku rozpoczniemy rozbudowę oczyszczalni ścieków w Kolbuszowej Dolnej za kwotę 20 mln zł. W rejonie ulic: Rzeszowskiej, Kolejowej, Towarowej, Handlowej i Wiktora przebudowana zostanie sieć kanalizacji ogólnospławnej oraz odtworzona nawierzchnia. W ramach projektu do nowej sieci podłączonych zostanie 50 gospodarstw domowych oraz 58 firm. To zadanie wyniesie ok. 8,5 mln zł. Za kwotę 1,2 mln zł przebudowana zostanie ulica Handlowa. Stworzymy nowe miejsce rekreacji i wypoczynku – zagospodarowany zostanie teren Parku Niepodległości za ponad 2,5 mln zł. Zakończą się również prace przy budowie budynku OSP w Świerczowie. 

W dobie kryzysu gospodarczego samorządy robią co mogą, aby pomagać lokalnym przedsiębiorcom. Co takiego udało się zrobić w Kolbuszowej?

- Mamy świadomość w jak trudnym położeniu znalazły się teraz lokalne firmy. Jako samorząd podejmujemy działania, które mają na celu ich realne wsparcie i chociaż częściowe ograniczenie gospodarczych skutków epidemii. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom organ podatkowy w 2020 r. przyjął do rozpatrzenia 61 wniosków. Ulgę podatkową uzyskało 12 przedsiębiorców głównie z branży gastronomicznej, hotelarskiej i działalności służącej poprawie kondycji fizycznej. Były to decyzje w sprawie umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości w podatku od nieruchomości. Odpowiednio - 12 decyzji w sprawie umorzenia zaległości podatkowej na łączną kwotę kapitału 52 035,00 zł plus odsetki w kwocie 1304,00 zł oraz 7 decyzji rozkładającej spłatę zaległego podatku od nieruchomości na raty na kwotę łączna 190 618,50 zł wraz z odsetkami w kwocie 6086,00 zł. Na przełomie roku wpłynęło 9 wniosków, które są w trakcie prowadzonego postępowania podatkowego. Na sesję styczniową br. zostanie przedłożony pod obrady Rady Miejskiej projekt Uchwały dający przedsiębiorcom możliwość uzyskania wsparcia w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Dodatkowo cały czas obowiązywała Uchwała zwalniająca przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy z podatku od nieruchomości.

JAN ZUBA: Data i miejsce urodzenia: 20.03.1957, Kolbuszowa

Wykształcenie: absolwent Politechniki Krakowskiej, studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej o kierunku informatyka dla nauczycieli, studia podyplomowe na Uniwersytecie Rzeszowskim – zarządzanie oświatą.

Działalność zawodowa: Po ukończeniu studiów praca w Hucie Stalowa Wola. Po odbyciu służby wojskowej, praca w Zespole Szkól Zawodowych w Kolbuszowej na stanowisku zastępcy kierownika warsztatów szkolnych, a później jako kierownik tych warsztatów. Od 1998 roku w samorządzie gminnym. W latach 1998-2005 Zastępca Burmistrza Kolbuszowej, od 2005 roku Burmistrz Kolbuszowej. W 2010, 2014 oraz 2018 roku nie miał żadnego kontrkandydata w starciu wyborczym. Żonaty, troje dzieci.

Przypomnijmy. Do tej pory opublikowaliśmy rozmowy z następującymi włodarzami: Dariuszem Bożkiem, prezydentem Tarnobrzega, który powiedział, że "Tarnobrzeg ma za sobą dwa dobre i trudne lata" i Tomaszem Matuszewskim, burmistrzem Sanoka - który wraz ze swoją ekipą powoli realizuje plan naprawy miasta

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy