Reklama

Ile aborcji wykonuje się w Polsce? Ile na Podkarpaciu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ile aborcji wykonuje się w Polsce? Ile na Podkarpaciu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezentujemy oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia, mówiące o liczbie zabiegów aborcyjnych, dokonanych na terenie całego kraju. Wyrok Trybunały Konstytucyjnego zabrania tego rodzaju aborcji, którą stosuje się najczęściej.

Z opublikowanych przez Polską Agencje Prasową danych otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu 2019 roku legalnie przeprowadzono prawie 1100 zabiegów przerwania ciąży. Większość z nich to aborcja eugeniczna, która zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku będzie nielegalna. 


CZYTAJ TAKŻE:

Co słychać na Podkarpaciu?98 proc.


Łącznie na terenie całego kraju przeprowadzono 1074 zabiegów aborcyjnych z powodu wykazania przez badania prenatalne lub na podstawie innych przesłanek medycznych duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Najczęstszym rozpoznaniem była trisomia 21, czyli zespół Downa. W 271 przypadkach bez współistniejących wad somatycznych, a w 164 przypadkach z wadami somatycznymi. 200 aborcji wykonano z powodu dwóch i więcej wad układów i organów uwidocznionych w badaniu obrazowym. 156 aborcji wykonano z powodu jednej wady układu i organu.

33 zabiegi przeprowadzono, ponieważ ciąża zagrażała zdrowiu bądź życiu kobiety, zaś trzy zabiegi wykonano, ponieważ ciąża powstała na skutek czynu zabronionego, czyli np. gwałtu lub kazirodztwa. Warto podkreślić, że aborcja eugeniczna stanowiła 97,6 procent wszystkich zabiegów przeprowadzonych w 2019 roku. 

 


CZYTAJ TAKŻE: 

Kolejne protesty w Rzeszowie. Tym razem na płycie Rynku 


Co z Podkarpaciem?

Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, najwięcej aborcji przeprowadzono w woj. mazowieckim, śląskim, pomorskim i małopolskim. Najmniej w woj. lubelskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim. Na Podkarpaciu w 2019 roku nie przeprowadzono ani jednej aborcji. 

Warto dodać, że według danych przedstawionych przez Rzecznika Praw Obywatelskich, również w 2017 i 2018 roku w województwie podkarpackim nie przeprowadzono takich zabiegu. W ocenie RPO może to wskazywać na brak rzeczywistego dostępu do legalnej aborcji w tym regionie  - co narusza prawa pacjentek.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE