Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim i Jednostką Wojskową Nr 2305 (Jednostka Wojskowa GROM) zostało podpisane jeszcze w sierpniu, jednak informacje o współpracy opublikowano dopiero 18 września.
- CZYTAJ TAKŻE:
- Jest to krok milowy z punktu widzenia Reprezentantów obu stron w zakresie zabezpieczenia medycznego żołnierzy Wojsk Specjalnych i prowadzenia prac naukowych i badawczych.
- tłumaczy dr Maciej Brożyna z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zamysłem przewodnim porozumienia jest, aby poprzez różnorodne badania i testy była możliwość stwierdzenia, jakie zmiany zachodzą w organizmie pod wpływem ekstremalnych warunków. Następnie zdobyta wiedza zostanie wykorzystana do opracowania programów medycyny prewencyjnej przygotowujących i chroniących żołnierzy przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników, takich jak choćby fala uderzeniowa podczas detonacji czy obciążenia organizmu wynikające ze specjalistycznego szkolenia taktycznego.
- Badania wpłyną również na zwiększenie efektywności psychologicznej żołnierzy, np. zdolności szybkiego uczenia się, radzenia sobie ze stresem oraz emocjami. Dzięki podjętym badaniom grupa tworząca zespół w skład, którego wchodzą lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy, instruktorzy przygotowania fizycznego oraz psychologowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowują metody pozwalające by jak najlepiej przygotować żołnierzy do trudów służby i zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji.
- dodaje dr Brożyna.
Wśród ośrodków współpracujących z JW 2305 są także Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku.
- CZYTAJ WIĘCEJ