Reklama

GROM rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim

Opublikowano:
Autor:

GROM rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Współpraca będzie realizowana w formie wymiany doświadczeń. Zamysłem przewodnim porozumienia jest, aby poprzez różnorodne badania i testy była możliwość stwierdzenia, jakie zmiany zachodzą w organizmie pod wpływem ekstremalnych warunków.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim i Jednostką Wojskową Nr 2305 (Jednostka Wojskowa GROM) zostało podpisane jeszcze w sierpniu, jednak informacje o współpracy opublikowano dopiero 18 września. 

- Jest to krok milowy z punktu widzenia Reprezentantów obu stron w zakresie zabezpieczenia medycznego żołnierzy Wojsk Specjalnych i prowadzenia prac naukowych i badawczych.


- tłumaczy dr Maciej Brożyna z Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Zamysłem przewodnim porozumienia jest, aby poprzez różnorodne badania i testy była możliwość stwierdzenia, jakie zmiany zachodzą w organizmie pod wpływem ekstremalnych warunków. Następnie zdobyta wiedza zostanie wykorzystana do opracowania programów medycyny prewencyjnej przygotowujących i chroniących żołnierzy przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników, takich jak choćby fala uderzeniowa podczas detonacji czy obciążenia organizmu wynikające ze specjalistycznego szkolenia taktycznego.

- Badania  wpłyną również na zwiększenie efektywności psychologicznej żołnierzy, np. zdolności szybkiego uczenia się, radzenia sobie ze stresem oraz emocjami. Dzięki podjętym badaniom grupa tworząca zespół w skład, którego wchodzą  lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy, instruktorzy przygotowania fizycznego oraz psychologowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowują metody pozwalające by jak najlepiej przygotować żołnierzy do trudów służby i zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji.


- dodaje dr Brożyna.

Wśród ośrodków współpracujących z JW 2305 są także Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE