Reklama

Europa wreszcie nas doceni? To, co u nas zbudują powala z nóg

Opublikowano:
Autor:

Europa wreszcie nas doceni? To, co u nas zbudują powala z nóg - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To ogromna szansa rozwoju dla Podkarpacia na skalę europejską! To u nas powstanie jedna z największych i najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów w Europie. Już w 2022 roku w Jasionce naprawiane będą samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata.

Polska Grupa Lotnicza i wchodząca w jej skład spółka Lotams podpisały umowę z Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka.

- To zwieńczenie naszych długich poszukiwań miejsca, w którym będziemy mogli przeprowadzać długoterminowe naprawy naszych samolotów. Na lotnisku w Warszawie nie mamy już przestrzeni do takiego rozwoju, dlatego chcieliśmy znaleźć alternatywną lokalizację

- mówił Rafał Milczarski, prezes Polskiej Grupy Lotniczej, prezes PLL LOT.

Tylko w ramach pierwszego etapu budowy rzeszowskiej bazy, zainwestowanych zostanie około 150 mln zł, a zatrudnienie znajdzie ponad 300 wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Docelowo inwestycje sięgną 500 mln zł, a poziom zatrudnienia wyniesie około 1600 osób.

- Stworzenie nowoczesnej bazy technicznej związanej z serwisowaniem samolotów to dla Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka szansa na zacieśnienie współpracy z narodowym przewoźnikiem. Nie ukrywam, że w konsekwencji liczymy na zwiększenie liczby połączeń. Z drugiej strony to również realizacja naszej strategii związanej z dywersyfikacją źródeł przychodów

- zdradził Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka.

Cała infrastruktura centrum serwisowego docelowo będzie składała się z trzech hangarów do serwisowania i napraw statków powietrznych oraz jednego przystosowanego do malowania samolotów. Projekt zakłada utworzenie zaplecza warsztatowego, magazynowego, technicznego, socjalnego i biurowego. Dodatkowo, oprócz obsługi samolotów, LOTAMS planuje utworzenie i funkcjonowanie działów wspierających działalność produkcyjną: planowanie, inżyniering, logistyka, narzędziownia, badania NDT, obsługa komponentów, warsztaty strukturalne, warsztaty awio-elektro, estetyka.

Przy założeniach takiej skali przedsięwzięcia, spółka LOTAMS będzie mogła wykonywać jednoczesną obsługę techniczną 4 samolotów szerokokadłubowych, dwusilnikowych typu Boeing 787 Dreamliner wraz z 5 wąskokadłubowymi maszynami (np. Boeing 737) lub alternatywnie 15 samolotów wąskokadłubowych, a nawet 20 samolotów regionalnych (np. Embraer 195).

Rzeszów został wybrany na tego typu inwestycje, ponieważ region Podkarpacia jest siedzibą stowarzyszenia Dolina Lotnicza i klastra przemysłowego o tej samej nazwie. Skupiają one firmy przemysłu lotniczego, ośrodki naukowo-badawcze oraz zaplecze edukacyjne i szkoleniowe.

Spółka Lotmas zatrudnia ponad 1000 pracowników. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja pracowników do serwisu w Jasionce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE