reklama

Emerytury coraz niższe? Sprawdzamy na jakie kwoty będzie można liczyć

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: iStock

Emerytury coraz niższe? Sprawdzamy na jakie kwoty będzie można liczyć - Zdjęcie główne

Coraz niższe emerytury. Wylicz, czy wystarczy ci na rachunki | foto iStock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Są niskie, a będą jeszcze niższe. Świadczenia emerytalne Polaków wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą nie starczyć nawet na rachunki. Tak wynika z danych kalkulatora emerytalnego dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych.
reklama

Emerytury Polaków będą niezwykle niskie. Dane pochodzące z kalkulatora ZUS przewidują, że średnia stopa zastąpienia wyniesie około 30 proc. Co to znaczy? Według nowych wyliczeń emerytura pobierana przez Polaków będzie stanowiła 1/3 ostatniej pensji. Przy zarobkach o wysokości obecnie obowiązującej minimalnej pensji krajowej będzie to zaledwie 840 złotych.

CZYTAJ TAKŻE:


Minimalna pensja krajowa 2021 - 2800 złotych
Przyszła emerytura - 840 złotych

Średnia pensja krajowa 2021 - 5800 złotych
Przyszła emerytura - 1740 złotych

Swoją przyszłą emeryturę można sprawdzić samodzielnie, dzięki usłudze elektronicznej udostępnionej niedawno na Platformie Usług Elektronicznych. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i zalogować się na swój profil lub go założyć. Aby znaleźć informację o stanie swojego konta wystarczy kliknąć w panel "Ubezpieczony”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.”. Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków na 31 grudnia 2020 roku.

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą tam również gotową symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Urząd w symulacji bierze pod uwagę już przepracowany czas i zapłacone składki na bazie dzisiejszych zarobków. Ci, którzy takiej symulacji nie mają, mogą skorzystać z kalkulatora emerytalnego. Tam dane należy wypełnić  jednak samodzielnie. Można skorzystać zarówno z wersji uproszczonej, jak i zaawansowanej. Kwota emerytury, którą poda kalkulator, to wysokość prognozowana na podstawie m.in. przyjętych obecnie założeń makroekonomicznych. Należy pamiętać, że widoczna wysokość emerytury to kwota brutto, tzn. przed potrąceniem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama