Reklama

Czy wiesz, że szefowa YouTube ma korzenie w naszym regionie?

Opublikowano:
Autor:

Czy wiesz, że szefowa YouTube ma korzenie w naszym regionie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2014 została prezesem YouTube. Była wiceprezesem Google. To właśnie ona sprawiła, że YouTube stał się najpopularniejszym po Google’u serwisem internetowym. Nic dziwnego, że nazywana jest mamą You Tube'a. Mowa, oczywiście, o Susan Wójcicki. Co ma wspólnego z naszym regionem?

Susan Wójcicki od 6 lat jest prezesem YouTube. Jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Zarządza spółką wycenianą na 90-105 MILIARDÓW dolarów. W Google'u zaczęła pracę w 1999 roku jako 16. pracownik. Spokojnie może nazywać się matką-założycielką tej firmy. Zwłaszcza, że to od niej Amerykanin Larry Page i Rosjanin Siergiej Brin wynajęli garaż, w którym jako doktoranci Uniwersytetu Stanforda, rozpoczęli przygodę z internetowym imperium. Warto dodać, że jej siostra, Anne, jest żoną Brina.

Była pierwszym kierownikiem działu marketingu Google'a. Masz pojęcie, że to ona odpowiada za 96 procent przychodów Google’a?

Dobrze, ale co w takim razie ma wspólnego z naszym regionem?

Ta historia sięga 1949 roku. Wtedy Janina Wójcicka z dziećmi Andrzejem i Stanisławem uciekła przed radzieckim reżimem do Stanów Zjednoczonych Ameryki, zahaczając o Szwecję. W tym samym czasie, jej mąż, którego chciała zabrać ze sobą, był posłem opozycyjnego PSL-u. Kiedy próbował przekroczyć granicę, został aresztowany. Polski nie opuścił. Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem. Janina została w USA. Jej syn, Stanisław, jest amerykańskim profesorem fizyki. Ożenił się z Esther Hochman. Ich córkami, a wnuczkami Franciszka Wójcickiego, są m.in. Susan i wspomniana już Anne.

Franciszek Wójcicki urodził się w 1900 roku w Piotrkowicach w województwie świętokrzyskim. Miejscowość jest oddalona od Podkarpacia zaledwie 80 km. Zmarł w Sopocie w 1983 roku, ale został pochowany w Piotrkowicach na cmentarzu parafialnym, we wspólnym grobie z bratem Wincentym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE