Reklama

Coraz mniej pieniędzy na kościelnych tacach! Więcej wiernych w świątyniach od Wigilii? Jest apel duchownych do rządzących

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: wpolityce.pl

Coraz mniej pieniędzy na kościelnych tacach! Więcej wiernych w świątyniach od Wigilii? Jest apel duchownych do rządzących - Zdjęcie główne

foto wpolityce.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mniej ludzi w kościołach, mniej datków "na tacy". Podkarpackie parafie boleśnie odczuwają czas pandemii koronawirusa. Czy rząd złagodzi kościelny rygor sanitarny?

- W okresie od 26.11 do 6.12 parafianie złożyli ofiary: na konto 1760 zł; ofiary złożone w kościele; 3116 zł, w kancelarii 650 zł. Sytuacja finansowa parafii staje się coraz trudniejsza i w najbliższych miesiącach nie zanosi się na zmianę. Toteż liczymy na życzliwość w tej materii.

- czytamy na stronie internetowej Parafii Świętej Jadwigi w Dębicy.

Okazuje się, że nie jest to odosobniony apel, bo na stronach internetowych podkarpackich parafii takie ogłoszenia stają się coraz częstsze. Mniej wiernych w kościołach to także mniejsze datki "na tacy". Jeszcze dwa lata temu w ciągu tygodnia parafia w centrum Tarnobrzega zbierała nawet 5 tysięcy złotych w ciągu tygodnia, teraz maksymalnie daje się uzyskać o 2 tysiące złotych mniej. Przyczyny? Na pewno szalejąca drożyzna, mniej wiernych w świątyniach i pandemia koronawirusa.

NA CO PRZEZNACZONE SĄ PIENIĄDZE "Z TACY"

Pieniądze "z tacy" w całości idą na utrzymanie kościoła, budynków parafialnych, na opłacenie podatków, ubezpieczenie oraz wynagrodzenie pracowników. Średnio raz w miesiącu przekazywana jest również na cele ogólnodiecezjalne lub ogólnokościelne. Z tych pieniędzy utrzymywane są choćby dzieła charytatywne, urzędnicy w kurii, seminarium czy sąd diecezjalny. Duchowni wprost przyznają, że kryzys ekonomiczny dotyka także i Kościół, a w małych parafiach proboszczowie "muszą się nagimnastykować", aby niczego nie zabrakło "od pierwszego do pierwszego".

WIĘCEJ WIERNYCH W KOŚCIOŁACH NA ŚWIĘTACH?

Być może dlatego zaczynają się pojawiać głosy, aby rząd jak najszybciej złagodził obostrzenia sanitarne w kościołach?

Apel w tej sprawie wystosował arcypiskup Stanisław Gądecki.

- Proszę, aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 metrów kwadratowych) został zmniejszony do 1 osoby na 7 metrów kwadratowych.

- napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego cytowanym na stronie episkopatu.

Jaka jest motywacja takiego kroku? Arcybiskup tłumaczy, że jest to "szczególny czas dla wiernych".

- Podtrzymując surowe obostrzenia w kościołach, redukujemy cały okres świąteczny do kwestii dokonywania zakupów, dla robienia których rezygnuje się nawet z wolnej niedzieli. Mam nadzieję, że odpowiedzialny udział w liturgii większej liczby wiernych przyczyni się do wzmocnienia kondycji duchowej Polaków, tak potrzebnej dla intensywnej pracy na rzecz umacniania naszej ziemskiej ojczyzny.

- napisał arcybiskup.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy