Reklama

Ceny paliw nieubłaganie pną się w górę!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Ceny paliw nieubłaganie pną się w górę! - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Analitycy rynku paliwowego wskazują, że ceny paliwa mogą w tym tygodniu przekroczyć psychologiczną granicę 5 zł. Prognozy nie wskazują, aby trend wzrostowy miał się zatrzymać.

W pierwszych tygodniach walki z koronawirusem polscy kierowcy nie mieli podstaw do narzekania, ponieważ na stacjach mogliśmy obserwować ceny poniżej 4 zł za litr.


Kwiecień 2020 roku

W okolicach Wielkanocy litr 95-oktanowej benzyny kosztował w Polsce przeciętnie 4,12 zł (analiza BM Reflex). Za litr paliwa do diesla 10 kwietnia płaciliśmy średnio 4,23 zł. 

Analitycy BM Reflex wyliczyli, że cena detaliczna litra benzyny 95 była 1 zł niższa niż w 2019 roku, a za litr oleju napędowego płaciliśmy przeciętnie wówczas o 95 gr mniej.

W kwietniu ubiegłego roku najtaniej w stolicy województwa mogliśmy zatankować przy hipermarketach. Na stacji Auchan za litr benzyny lub oleju napędowego zapłaciliśmy 3,59 zł. Litr autogazu kosztował 1,59 zł. 

Podobne ceny były na stacji przy hipermarkecie E.Leclerc, gdzie litr benzyny 95 i oleju napędowego kosztował 3,64 zł, a LPG  1,60 zł. Na stacjach Orlen ceny 21 kwietnia kształtowały się następująco: litr benzyny - 4,09 zł, oleju – 4,14 zł, LPG – 1,81 zł. 

Pandemia początkowo skutkowała poważnymi zawirowania na rynku paliw, z których kierowcy mogli być zadowoleni. Powyższe ceny to już niestety historia. Wszystko wskazuje na to, że choć na stacjach paliw już jest drogo, to w przyszłości będzie jeszcze drożej.

Od listopada w górę

Ceny paliw rosną nieprzerwanie od drugiej dekady listopada. W ubiegłym tygodniu, jak zauważają analitycy zarówno BM-Reflex, jak i e-petrol, ceny paliw na stacjach w Polsce zaczęły przekraczać 5 zł. Zauważalna podwyżka dotyczy też LPG, które aktualnie jest najdroższe od stycznia 2020 roku.

- W ciągu ostatniego tygodnia prowadzący stacje paliw po raz kolejny w tym roku skorygowali cenniki w górę. Aż o 7 groszy na litrze zmieniła się przeciętna, ogólnopolska cena LPG wynosząca aktualnie 2,34 zł/l. Odpowiednio o 3 i 6 groszy więcej kosztuje również zakup litra Pb98 i Pb95, oferowanych po 5,04 i 4,75 zł/l. W porównaniu do poprzedniego notowania o 5 groszy więcej płaci się za litr oleju napędowego wycenianego na 4,74 zł/l.

- wskazuje analiza serwisu e-petrol.pl.

Zdaniem analityków ceny paliw nie przestaną rosnąć. 

- Na razie na nielicznej części stacji, ale po raz pierwszy od marca ubiegłego roku, ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego wzrosły w tym tygodniu w okolice 5 zł i powyżej 5 zł/l. W wyniku dotychczas wprowadzonych podwyżek w następnym tygodniu ceny na stacjach mogą jeszcze rosnąć. 

- wskazują na łamach Business Insider Polska analitycy BM Reflex Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

Ceny w Podkarpackim

Jak wskazuje niezależny portal motoryzacyjny „Autocentrum”, aktualnie średnia cen w województwie podkarpackim kształtuje się następująco:

• Benzyna bezołowiowa 95 – 4,71 zł,

• Benzyna bezołowiowa  98 – 4,79 zł,

• Diesel – 4,89,

• LPG – 2,37 zł. 

rafal.bolanowski@korso.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy