reklama

30 tysięcy zmarnowanych wizyt lekarskich. Nie blokuj terminów!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

30 tysięcy zmarnowanych wizyt lekarskich. Nie blokuj terminów! - Zdjęcie główne

Narodowy Fundusz Zdrowia od wielu lat bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. | foto Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW 2024 roku na Podkarpaciu aż 30 tysięcy osób nie pojawiło się na umówionych wizytach lekarskich, nie informując o tym placówek medycznych. To ogromna liczba terminów, które mogłyby zostać wykorzystane przez innych pacjentów.
reklama

Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł stawić się na umówione badanie czy konsultację, odwołaj wizytę. Dzięki temu ktoś inny będzie mógł szybciej skorzystać z pomocy lekarza.

  • Najwięcej nieodwołanych wizyt w województwie podkarpackim w ubiegłym roku dotyczyło poradni ortopedycznych – aż 9,3 tysiąca przypadków.

  • 6,7 tysiąca pacjentów nie zgłosiło się na fizjoterapię ambulatoryjną.

  • Ponad 3 tysiące wizyt przepadło w poradniach kardiologicznych.

  • Nieodwołane wizyty to stracone szanse dla innych pacjentów. Lekarz, który czeka na umówionego pacjenta, nie może przyjąć innej osoby, mimo że kolejki do specjalistów są długie.

     Jeśli rezygnujemy z wizyty, wypadło nam coś ważnego a szczególnie, gdy wcześniej już wiemy, że nie pojawimy się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy ją. W ten sposób dajemy realna szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w szybszym terminie – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ. 

    reklama

    Kampania „Odwołuję, nie blokuję”

    Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi od lat kampanię edukacyjną, zachęcając pacjentów do odpowiedzialnego postępowania. Dzięki tej akcji liczba nieodwołanych wizyt stopniowo spada, ale problem nadal istnieje.

    Aby ułatwić pacjentom kontakt z placówkami medycznymi, NFZ od listopada 2019 roku wysyła SMS-y przypominające o wizytach. Wiadomości te zawierają również numer telefonu do odwołania wizyty. Co miesiąc w Polsce wysyłanych jest około 800 tysięcy takich przypomnień.

    – Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Dlaczego? Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Takie zmiany terminów są powszechne, ale mają sens gdy poinformujemy palcówkę odpowiednio wcześniej. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy rezygnujemy i nie dajemy znać o tym rejestracji. Na umówioną wizytę czeka lekarza, który bezproduktywnie siedzi w gabinecie czekając aż przyjdziemy. Nie może przyjąć kolejnego pacjenta, gdyż nie poinformowaliśmy o rezygnacji z wizyty. Nasze postępowanie ma zatem istotny wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się w poradni czy szpitalu, odwołajmy wizytę, dzięki temu termin nie przepadnie i zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących – dodaje Rafał Śliż. 

    reklama

     

    Jak wyglądają podkarpackie dane?

    Dane z 2024 roku są następujące:

    • przepadło 9 372 wizyt u ortopedy  
    •  przepadło 6 711 zabiegów w gabinecie fizjoterapii - czas oczekiwania na fizjoterapię jest dużym problemem w naszym województwie. W ostatnim miesiącu czekało na rozpoczęcie zabiegów 93 tys. osób. Kolejka zmalałaby o ponad 7%, gdyby nie ilość nieodwołanych zabiegów.
    • przepadło 3 095 wizyt u kardiologa - w ubiegłym roku było 3 342 zawałów serca u mieszkańców Podkarpacia. Część z nich mogłaby być zdiagnozowana wcześniej, gdyby tyle wizyt nie przepadło.
    • przepadło 2 346 badań rezonansem magnetycznym
    • przepadło 1 904 wizyt u endokrynologa 
    • przepadło 1 831 badań tomografem komputerowym
    • przepadło 1 521 badań gastroskopii
    • przepadło 1 181 badań kolonoskopii - oprócz lekarza czekała pielęgniarka i często czekał anestezjolog, gdyż znieczulenie jest bezpłatne w ramach ubezpieczenia.
    • przepadło 987 wizyt u onkologa - wizyty u tego specjalisty są niezmiernie istotne. Bardzo często czas gra tutaj kluczową rolę. Zarówno gdy mowa o diagnostyce, jak i wtedy gdy w grę wchodzi niepewność pacjentów. W ostatnim miesiącu czekało na wizytę 1 775 osób. Kolejka zmalałaby o ponad 56%, gdyby nie ilość nieodwołanych zabiegów.
    • przepadło 375 operacji zaćmy
    • przepadło 285 zabiegów wymiany stawu kolanowego
    • przepadło 269 zabiegów wymiany stawu biodrowego
    • przepadło 34 zabiegów fizjoterapii w domu pacjenta

    reklama
    reklama
    reklama
    Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama
    logo