Reklama

30. finał WOŚP. Znamy datę i cel zbiórki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Adamek/WOŚP

30. finał WOŚP. Znamy datę i cel zbiórki - Zdjęcie główne

Jurek Owsiak ogłaszający temat 30. Finału podczas Zlotu Sztabów | foto Grzegorz Adamek/WOŚP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z początkiem 2022 roku zagra już po raz 30. Kierujący fundacją, nieprzerwanie od czasów jej powstania, Jerzy Owsiak ogłosił datę i cel przyszłorocznego finału zbiórki.

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak ogłosił w sobotę, 9 października, cel przewodni 30. finału WOŚP. Kulminacja zbiórki odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Fundacja Owsiaka zbierać będzie fundusze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

- Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w którego ramach przebadano blisko 255 tys. dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci.

- przekazała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, w tym chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz- i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc. Niewyrównane wady refrakcji i zez są również częstymi przyczynami obniżenia ostrości wzroku i dysfunkcji wzrokowych u dzieci i młodzieży 

- podkreśliła okulistka prof. dr hab. Mirosława Grałek, ekspertka Fundacji WOŚP.

Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.
 
Celem 30. finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy