Reklama

10 PRZYKAZAŃ, jak UNIKNĄĆ zarażenia koronawirusem?

Opublikowano:
Autor:

10 PRZYKAZAŃ, jak UNIKNĄĆ zarażenia koronawirusem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości "10 rad, jak uniknąć zarażenia koronawirusem" - 28 lutego dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił dekalog dotyczący uniknięcia zarażenia koronawirusem.

  1.  Często myj ręce środkiem antyseptycznym, względnie z dużą dokładnością wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
  2.  Pamiętaj o naprawdę regularnym czyszczeniu powierzchni, których dotyka wiele osób, w pracy, w kuchni.
  3.  Pamiętaj, że krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy WHO są najpewniejszym źródłem informacji o COVID-19 (chorobie, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2). Ważne: infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, a nie od kataru.
  4.  Gdy masz gorączkę lub kaszel, nie podróżuj. Jeśli objawy choroby pojawią się podczas podróży samolotem, niezwłocznie poinformuj o tym załogę, a po powrocie do domu skontaktuj się z zawodowym personelem medycznym i opowiedz, skąd właśnie przyleciałeś.
  5.  Podczas kichania i kaszlu zasłaniaj usta łokciem, nie dłonią, lub używaj jednorazowej chusteczki, którą po użyciu niezwłocznie wyrzuć do śmieci. Potem umyj i zdezynfekuj ręce.
  6.  Jeśli masz ponad 60 lat i problemy ze zdrowiem, np. cierpisz na niewydolność sercowo-naczyniową lub oddechową, cukrzycę, unikaj zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnie zarażonymi osobami. W Twoim przypadku ryzyko komplikacji podczas choroby COVID-19 jest znacznie większe, dlatego zachowuj środki ostrożności.
  7.  Jeśli poczujesz się źle, zostań w domu i wezwij lekarza lub zawodowego pielęgniarza/ ratownika, który na podstawie informacji o objawach choroby, podróży, które odbyłeś i kontaktów, jakie miałeś w ostatnim czasie, opracuje plan działania i podejmie decyzję, co do dalszego postępowania.
  8.  Jeśli zachorujesz, pozostań w domu, odizoluj się od pozostałych członków rodziny – również podczas posiłków, korzystaj z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.
  9.  W razie uczucia duszności, wezwij lekarza.
  10.  Jeśli odczuwasz niepokój, lęk, spróbuj znaleźć sposób na oderwanie myśli i uspokojenie się. Te uczucia są zupełnie naturalne w obliczu informacji o koronawirusie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE