Reklama

Są pierwsze wyniki badania nad amantadyną. Co dalej z tym lekiem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Są pierwsze wyniki badania nad amantadyną. Co dalej z tym lekiem? - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Pomimo że badania kliniczne nad skutecznością stosowania leku amantadyny w leczeniu COVID-19, jeszcze trwają, to Minister Zdrowia przekazał już pierwsze informacje o wynikach. Szef resortu zdrowia uważa, że nie ma wystarczającej populacji pacjentów, zgodnych do uczestnictwa w badaniu, a pierwsze wyniki są nieobiecujące.

Badania nad amantadyną, lekiem stosowanym głównie w leczeniu choroby Parkinsona, rozpoczęły się po wielu sygnałach pacjentów, którzy zażywali ten lek tuż po zakażeniu koronawirusem. Wszystko zaczęło się od lekarza Włodzimierza Bodnara. Przemyski medyk był przodownikiem używania takiego schematu leczenia amantadyną, że jego zdaniem, ten lek pomagał pacjentom pokonać chorobę COVID-19.

 

- Jesteśmy w takiej sytuacji epidemicznej, że nie ma pacjentów aż tak dużo, żeby te badania prowadzić, bo te badania były zlecane na początku roku, kiedy dzienne liczby zakażeń przekraczały 10 tysięcy i więcej chorych.

- mówił Niedzielski. 

Jednocześnie szef resortu zdrowia stwierdził, że nie należy oczekiwać szybkich wyników badań klinicznych.

Co prawda Adam Niedzielski mówił, że rzeczywiście na przykład wśród chorujących na Parkinsona przebieg COVID-19 był łagodniejszy, to ciężko określić efekty działania leku na innych grupach. 

- Tę analizę staraliśmy się pogłębić w kolejnym badaniu i pierwsze wyniki, bo część pacjentów została przebadana, nie dają żadnych konkretnych informacji polegających na tym, że można jednoznacznie stwierdzić, czy to jest skuteczne, czy to jest nieskuteczne.

- dodając jednocześnie:

- Próby są za małe, a wyniki nie różnicują w tak wyraźny sposób grup placebo od grupy, która bierze lek. Pod tym kątem wyniki klinicznych badań nie potwierdzają skuteczności tego leku. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy