Reklama

Ministerstwo Zdrowia o badaniach nad amantadyną. "Nie ma dowodów naukowych na to, że działa u chorych na COVID-19"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia o badaniach nad amantadyną. "Nie ma dowodów naukowych na to, że działa u chorych na COVID-19" - Zdjęcie główne

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski | foto Ministerstwo Zdrowia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Ministerstwo Zdrowia podczas konferencji prasowej poinformowało o wynikach badań klinicznych nad amantadyną. Jakie są efekty? Co na to doktor Włodzimierz Bodnar? Wirusolog doktor habilitowany Tomasz Dzieciątkowski piszę, że "żal tylko tych ludzi, którzy uwierzyli w doniesienia szarlatanów i "lecząc" się amantadyną opóźniali swą wizytę u lekarza."

Przedstawiciele resortu zdrowia poinformowali podczas konferencji prasowej, że badanie było wieloośrodkowe i prowadzone na terenie całej Polski. Przebadano 149 pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 w stopniu umiarkowanym lub ciężkim. 

78 chorych pacjentów otrzymało amantadynę. Reszta, czyli 71 otrzymało tzw. placebo. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wykresy, które pokazywały, że krzywa leczenia pacjentów, którym podawano amantadynę i pacjentów, którzy brali placebo, jest praktycznie na jednym poziomie. 

Profesor Adam Barczyk:

- Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo.

- Jest to wstępna analiza, ale wyniki są jednoznaczne i nie możemy czekać tylko pokazać te wyniki. Wyniki wskazują w sposób jednoznaczny, że nie ma żadnych różnic pomiędzy chorymi, którzy stosowali placebo czy amandtadynę

- poinformował przedstawiciel ministerstwa na konferencji.  

Druga częścią tego badania jest nieco inna grupa pacjentów leczonych w przychodni. Ministerstwo czeka na wyniki tego badania. Mają one się pojawić już niebawem. 

- Nie ma dowodów naukowych na to, że amantadyna działa u chorych na COVID-19. Na ten moment opieraliśmy się na szerokim materiale dowodowym, dysponujemy stanowiskiem konsultantów krajowych w zakresie medycyny rodzinnej, towarzystwa epidemiologów i lekarzy chorób zakaźnych. Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19. Nie ma dowodów, które potwierdzałyby skuteczność w leczeniu amantadyną

- takie jest zdanie Ministerstwa Zdrowia.

Resort dodaje, że w normalnym przebiegu COVID-19 amantadyna nie jest zalecana. 

- Przedstawione wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu

- mówił prezes Agencja Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

Badania nadal trwają. - Amantadyna w przebiegu COVID-19 nie jest i nie była zalecana. Nadal prowadzone są badania nad jej skutecznością w Lublinie na innej grupie pacjentów. W najbliższym czasie poinformujemy o wynikach - wskazał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Swoją miażdżącą opinię wygłosił również dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog i wirusolog: - Cóż, jakoś mnie wyniki tych badań klinicznych zupełnie nie zaskakują. Naprawdę jest niewielki odsetek molekuł, które wykazują działanie in vitro, a później sprawdzają się także in vivo. Żal tylko tych ludzi, którzy uwierzyli w doniesienia szarlatanów i "lecząc" się amantadyną opóźniali swą wizytę u lekarza.

Jak na razie do tych informacji nie odniósł się doktor Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z przemyskiej Przychodni Optima, który jako jeden z pierwszych stosował amantadynę u osób zakażonych COVID-19. Tak na ten temat mówił kilkanaście tygodni temu: - Jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce i na świecie nie zgodziłem się z polityką nieleczenia COVID-19. Dlatego też w Polsce jest więcej swobód niż w innych krajach. Wystarczy nawet spojrzeć na sąsiadujące z nami państwa. Bo Polacy doskonale wiedzą, że COVID-19 można leczyć z pomocą między innymi amantadyny. Wiele osób w Polsce i ich rodziny leczyło się amantadyną - pisał doktor Bodnar.

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy