Reklama

Lambda, Delta, Delta Plus. Naukowcy alarmują. Słowacja zamyka niektóre granice z Polską!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: New York Post/Twitter

Lambda, Delta, Delta Plus. Naukowcy alarmują. Słowacja zamyka niektóre granice z Polską! - Zdjęcie główne

Sytuacja epidemiologiczna w Peru | foto New York Post/Twitter

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Kolejny wariant koronawirusa niepokoi naukowców. Lambda, bo tak nazwano kolejny szczep koronawirusa, może być jeszcze gorszy niż wariant Delta i Delta Plus. Europa szykuje się na kolejne fale pandemii, Słowacja zamyka niektóre przejścia graniczne z Polską. Polskie Ministerstwo Zdrowia apeluje o szczepienia.

Dopiero co świat obiegła wiadomość o szczególnie zaraźliwym wariancie Delta koronawirusa oraz Delta Plus, a już Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed jeszcze inną mutacją Covid-19. Wariant Lambda koronawirusa wykryto już w 31 krajach, ostatnio w Australii, gdzie niedawno władze wprowadziły po raz pierwszy od początku pandemii surowy lockdown. W Ameryce Południowej wariant Lambda, znany też jako C.37, odpowiada już z 81 proc. zakażeń. Prawdpodobnie powstał właśnie na tym kontynencie, a konkretnie w Peru

Niestety, wariant Lambda koronawirusa jest najprawdopodobniej jeszcze bardziej zaraźliwy niż wariant Delta - alarmują naukowcy. WHO sugeruje, że wariant Lambda posiada siedem unikalnych mutacji białka. Pojawiają się też pewne obawy co do jego zwalczania. Badania trwają, jednak istnieją obawy, iż wariant Lambda jest bardziej odporny na szczepionki niż dotychczasowe mutacje koronawirusa. 

CZYTAJ TAKŻE:


Nadzwyczajne środki ostrożności wprowadziła Słowacja. Polska Straż Graniczna poinformowała, że zamknięte zostały następujące szlaki komunikacyjne na granicy polsko-słowackiej: Palota-Radoszyce, Nizna Polianka - Ożenna, Becherov - Konieczna, Kurov-Muszynka, Circ-Leluchów, Lysa nad Dunajcom - Niedzica, Tatranska Javorina - Łysa Polana, Sucha Hora - Chochołów, Bobrov - Winiarczykówka, Novot - Ujsoły.

Podróżując na Słowację, trzeba brać pod uwagę istniejący w tym kraju obowiązek kwarantanny. Co jednak ważne, osoby wjeżdżające z terytorium Polski, zaszczepione drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie muszą odbywać kwarantanny. Od daty podania pierwszej dawki szczepionki nie może jednak minąć więcej niż 12 miesięcy. Taki sam termin obowiązuje również w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson.

Z kwarantanny zwolnieni są też zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, jeśli od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni.

Polskie ministerstwo zdrowia zaleca ostrożność. Podczas wtorkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski Minister Zdrowia apelował o przyjmowanie szczepionki na covid19. Przytaczał obecną sytuację w Wielkiej Brytanii, gdzie chorować mają tylko niezaszczepieni, a liczba zgonów jest na znikomym poziomie. Jak mówił Niedzielski sytuacja w Polsce jest monitorowana. W całym kraju potwierdzono ponad 120 przypadków wariantu Delta i Delta Plus. Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy