Reklama

Koronawirus. Kluczowy najbliższy tydzień przed podjęciem decyzji o restrykcjach i obostrzeniach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Koronawirus. Kluczowy najbliższy tydzień przed podjęciem decyzji o restrykcjach i obostrzeniach - Zdjęcie główne

Adam Niedzielski: Najbliższy tydzień będzie decydujący czy wprowadzimy obostrzenia | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Na początku listopada mogą zapaść kluczowe decyzje dotyczące nowych obostrzeń i restrykcji, w związku z gwałtownym rozwojem sytuacji epidemicznej w Polsce. Informację Adam Niedzielski, minister zdrowia, w poniedziałkowej rozmowie z Polską Agencją Prasową, dał sobie jeszcze tydzień, który zadecyduje czy wprowadzane będą nowe restrykcje i obostrzenia.

Rząd zakłada, że najbardziej realną formą działań, zmierzających do zatrzymania rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce, jest regionalizacja obostrzeń, czyli podział kraju na powiaty żółte i czerwone. - Obecnie plan zakłada, że przekroczenie progu 48 zakażeń na 100 tysięcy (średnia zakażeń z siedmiu dni) będzie decydowało o tym, by region stał się strefą czerwoną, a 24 zakażeń na 100 tysięcy, by przekształcony został w strefę żółtą - mówił dla PAP szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.

- Decyzje co do kolejnych obostrzeń, będą zapadać na początku listopada. Kluczowy jest najbliższy tydzień - poinformował minister zdrowia.

- Możliwe, że maksymalny pułap zakażeń, który prognozowaliśmy na koniec listopada, pojawi się już w październiku. (...) Jeśli zaś będziemy na koniec października na średnim poziomie powyżej 7 tysięcy  zachorowań na dobę, to będzie czas, by zastanowić się, czy nad podjęciem bardziej restrykcyjnych kroków

- mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Adam Niedzielski, szef Ministerstwa Zdrowia.

- Musimy mieć jasność co do przebiegu rozwoju pandemii w ostatnim tygodniu października. Chcę jednak podkreślić, że dla rządu restrykcje są ostatecznością ze względu na to, jakie pociągają za sobą koszty społeczne i gospodarcze. Wiemy, co się dzieje, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły. Wiemy, co oznacza zamykanie gospodarki dla firm i PKB. Ale oczywiście bierzemy pod uwagę, że trzeba będzie wprowadzić jakieś zdecydowane działania, jeśli będzie ryzyko, że system ochrony zdrowia będzie zagrożony paraliżem. Dla mnie, jako ministra zdrowia, największym wyzwaniem jest utrzymanie jego drożności i płynności w przyjmowaniu pacjentów 

- wyjaśniał Niedzielski.

Minister zdrowia odniósł się również do najnowszych informacji, o wykryciu nowego wariantu koronawirusa - delta plus.- Nowy wariant delty to tzw. delta plus, także zaczynamy ją u siebie rejestrować - mówił.

- Teraz mamy już odnotowanych ponad 120 przypadków, ale to standardowa delta stanowi w Polsce 99 proc. przypadków. Obecna delta ma nieco inny przebieg, niż poprzednie warianty koronawirusa. W jej przypadku szybciej dochodzi do tzw. załamania 

- przekazał minister.

Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 2950 zakażeń, nikt nie zmarł. Na Podkarpaciu odnotowano 176 pozytywnych testów.Najwięcej w Rzeszowie - 25 oraz w powiecie stalowowolskim - 19.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy