Reklama

Rafał Rostkowski, były piłkarski sędzia międzynarodowy, o systemie VAR na meczu Siarki Tarnobrzeg z Łagowem: - Pomagajmy tam, gdzie możemy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PZPN

Rafał Rostkowski, były piłkarski sędzia międzynarodowy, o systemie VAR na meczu Siarki Tarnobrzeg z Łagowem: - Pomagajmy tam, gdzie możemy - Zdjęcie główne

Czy będzie system VAR na meczu trzeciej ligi? | foto PZPN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Kilka dni temu na Twitterze pojawiła się propozycja, żeby na meczu Siarki Tarnobrzeg z ŁKS-em Łagów był system VAR. Nie gra już PKO BP Ekstraklasa, zatem wydaje się, że można skorzystać z systemu wideoweryfikacji. Napisał o tym Przemysław Kośmider z portalu regiowyniki.pl, a dyrektor sportowy ŁKS-u Wojciech Śmiech uznał to za dobry pomysł. Powstała odpowiednia prośba pod którą oprócz ekipy z województwa świętokrzyskiego podpisały się drużyny Polonii Warszawa i Legionovii Legionowo (trzecia liga, grupa 1). Pytamy co sądzi na ten temat były międzynarodowy sędzia piłkarski - Rafał Rostkowski.

VAR w trzeciej lidze? Na dobry początek na dwóch spotkaniach, które będą decydować o tym, które ekipy wygrają rozgrywki w grupach pierwszej i czwartej. Kiedy powstawał ten tekst wciąż nie było żadnej odpowiedzi ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tym bardziej, że starcie Siarki Tarnobrzeg z ŁKS-em Łagów odbędzie się już 4 czerwca (początek: godzina 17). Zapytaliśmy co o takim pomyśle sądzi były międzynarodowy sędzia piłkarski - Rafał Rostkowski.

Przeciwnicy skorzystania z systemu VAR argumentują, że jest to nie do końca sprawiedliwe, bo na wcześniejszych meczach, nie było takiego rozwiązania.

- Stwierdzenie, że używanie systemu VAR tylko w jednym czy niektórych meczach jest niesprawiedliwe, jest bez sensu. Stosując podobną logikę sędzia Szymon Marciniak nie mógłby być wyznaczany na przykład na mecze pierwszej ligi, czy inne mecze poniżej jego kompetencji, bo ktoś też mógłby stwierdzić, że to niesprawiedliwe, że Marciniak czy arbitrzy międzynarodowi nie sędziują wszystkich meczów w danej kolejce czy w danych rozgrywkach. Pomagajmy tam, gdzie możemy, czyli korzystajmy z VAR tam, gdzie można zamiast blokować na zasadzie "skoro nie można wszędzie, to nie róbmy nigdzie"

- mówi Rafał Rostkowski.

Kolejna "kontra" dotyczy aspektów technicznych.

- Od strony technicznej korzystanie z systemu VAR w meczach niższych lig nie jest żadnym problemem. VAR może korzystać ze wszystkich kamer, które są na stadionie i które można podłączyć do systemu. Oczywiście w meczach międzynarodowych czy w Ekstraklasie kamer jest więcej i VAR może być skuteczniejszy, ale każda pomoc, choćby tylko z paru kamer, może okazać się wystarczająca, aby naprawić poważny błąd sędziego

- wyjaśnia Rafał Rostkowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy