reklama

Historyczny mecz na Mundialu z podkarpackimi śladami [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport 5 czerwca 1938 roku w Strasburgu Polska rozegrała swój pierwszy mecz na piłkarskim Mundialu. Rywalem była Brazylia, ale nasza kadra nie była tylko tłem dla silnego rywala. Biało-czerwoni rozegrali porywające spotkanie. Warto dodać, że dwóch atletów z tamtych czasów był związanych z rejonami, które teraz są Podkarpaciem.
reklama

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w roku 1938 rozgrywane były we Francji. Biało-Czerwoni rozegrali tylko jeden - legendarny mecz. W 1/8 finału przegraliśmy z Brazylią po dogrywce 5:6, a cztery bramki zdobył zawodnik Ruchu Hajduki Wielkie (teraz Ruch Chorzów) Ernest Wilimowski. Przegraliśmy, odpadliśmy z turnieju, ale pokazaliśmy, że potrafimy grać w piłkę. O tym spotkaniu już pewnie wiele przeczytaliście. Portal Podkarpacka Historia przypomniał, że mieliśmy w tym meczu lokalne wątki.

CZYTAJ TAKŻE:

Pierwsza ważna postać tej kadry narodowej to Józef Kałuża. Osoby, które znają choć trochę historię piłki nożnej od razu powiedzą: legenda Cracovii Kraków. Tak, to prawda. Po tym jak zakończył sportową przygodę został trenerem. Podczas Mundialu był kapitanem związkowym - czyli w tamtych czasach selekcjonerem reprezentacji. Pod jego kierownictwem Polacy dostali się na mistrzostwa wygrywając dwumecz z faworyzowaną Jugosławią (4:0 i 0:1). Kałuża rodził się 11 lutego 1896 roku w Przemyślu. Niemal cały okres zawodniczej kariery związany był ze wspomnianą już wcześniej Cracovią. Rozegrał łącznie 454 spotkania, w których zdobył 476 goli. Reprezentacja pod jego kierownictwem zdobyła czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku i debiutowała na Mundialu. Józef Kałuża zmarł 11 października 1944 roku w Krakowie. Jego imieniem nazwano stadion Cracovii.

Drugi lokalny wątek związany jest ze Stanisławem Baranem. Urodzony 26 kwietnia 1920 roku w Górze Ropczyckiej. Od 14 roku życia trenuje w Resovii Rzeszów. W 1937 roku miał duży udział w zdobyciu przez rzeszowian mistrzostwa lwowskiej ligi okręgowej. Na Mundial we Francji pojechał już jako piłkarz Warszawianki Warszawa. Był rezerwowym i tamte przepisy sprawiły, że nie zagrał na mistrzostwach. W reprezentacji zadebiutował dopiero 27 sierpnia 1939 roku. To był mecz, który kończył pewną erę. Ostatnie przedwojenne spotkanie i mecz Polaków z Węgrami - wygrana Biało-Czerwonych 4:2. Piłkarz przeżył wojnę i już w odrodzonej Polsce cieszył się z mistrzostwa kraju i Pucharu Polski w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego. Prowadził również Wisłokę Dębica. Zmarł 12 maja 1993 roku w Łodzi.

 

Grafika z Wikipedii

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama