Autor: | Zdjęcie: Monika Pliś

Developres Bella Dolina Rzeszów w finale Pucharu Polski. Udany debiut Malwiny Smarzek [WIDEO] - Zdjęcie główne

foto Monika Pliś

Sport Podopieczne Stephane Antigi zwyciężyły półfinałowy mecz w ramach siatkarskiego Pucharu Polski Kobiet z Grot Budowlani Łódź 3:1 i zagwarantowały sobie udział w finale rozgrywek.

Podczas tegorocznej edycji Pucharu Polski i jego decydującej fazy rozgrywanej przez dwa dni w Nysie, popularne "Rysice" w niedzielnym finale spotkają się ze zwycięzcą pary: Radomka Radom – Legionovia Legionowo. W swoim półfinale Developres Bella Dolina Rzeszów okazał się lepszy od Grot Budowlanych Łódź.

Developres Bella Dolina Rzeszów - Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:12, 25:22, 22:25, 25:17)

Składy zespołów:

Developres: Bajema (21), Smarzek (20), Blagojevic (12), Stencel (8), Jurczyk (6), Wenerska (4), Kalandadze (3) oraz Szczygłowska, Przybyła, Bińczycka, Honorio, Witowska, Polańska, Rapacz.

Budowlani: Cleger Abel (15), Górecka (15), Damaske (13), Centka (9),  Fedusio (4), Lisiak (3), Łazowska (1) oraz Skomorowska, Łysiak, Pelczarska, Lewandowska, Szczurowska, Kędziora.

Pierwszy set mocno zaczęły siatkarki Developresu za sprawą Malwiny Smarzek i Kary Bajemy wychodząc na prowadzenie 8:3. Rywalki próbowały gonić, ale prowadzący zespół powiększał przewagę. Po niespełna dziesięciu minutach Rzeszowianki pewnie prowadziły już 17:5. Ostatecznie pierwszy set zdecydowanie zwyciężyły podopieczne Antigi 25:12.

Drugi set to przejęcie inicjatywy Budowlanych. Zaczęły mocno od prowadzenia 1:7. Devolopres próbował wrócić do punktowania, zdobywając coraz więcej punktów z rzędu, aż doszło do wyrównania 9:9. Stopniowo wicelider tabeli Tauron ligi wyszedł na prowadzenie 17:13. Prowadzenie udało się dowieźć do końca za sprawą świetnej postawy w ataku zwłaszcza debiutującej Malwiny Smarzek. Ostatecznie drugi, bardziej wyrównany set, zakończył się wynikiem 25:22.

Trzeci set zaczął się równo 4:4. Oba zespoły skutecznie punktowały. Na lekkie prowadzenie wysunęła się drużyna z Łodzi z wynikiem 11:13. Rzeszowiankom przytrafiały się auty w ataku, stąd przewaga Grotu zaczęła się powiększać. Końcówka 20:20 zapowiadała wyrównane starcie do końca. Świetna końcówka w wykonaniu Pauliny Damaske i Zuzanny Góreckiej dały pierwszego seta podopiecznym Macieja Biernata.

Ostatni set w tym spotkaniu zaczął się od punktu Weroniki Centki. Stopniowo jednak przewagę zaczęły zyskiwać siatkarki z Podkarpacia. Od początku widać było dużą determinację. Po kilkunastu punktach wynik wskazywał 10:5. Powoli Developres zyskiwał przewagę w tym secie, a większa nerwowość wkradała się w poczynania Grotu. Świetnie w ataku pokazywała się Smarzek, która swoimi atakami pozwoliła odskoczyć na 18:8. Ostateczny wynik seta 25:17 po błędzie serwisowym Martyny Łazowskiej zakończył spotkanie.

Siatkarki z Rzeszowa pokonały finalistki ubiegłorocznej edycji pucharu. Wtedy to Łodzianki uległy Chemikowi Police 1:3. W tegorocznej edycji to Rzeszowianki są stawiane w roli faworyta do osiągnięcia końcowego triumfu. W swojej drodze do finału pokonały we wcześniejszych fazach takie zespoły jak: ŁKS Commercecon Łódź w 1/8, Uni Opole w ¼ i dziś Grot Budowlani Łódź w ½.

Dla najlepszego zespołu Pucharu Polski 2021/2022, tak jak przed rokiem, przewidziana jest nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych.