10 kwietnia 1939 roku powstał Fabryczny Klub Sportowy Stal Mielec. Zawiązały się wtedy dwie sekcje: piłki nożnej i piłki siatkowej. Piłkarska Stal swoje największe sukcesy odnosiła w latach 70-tych dwudziestego wieku. Dwukrotnie sięgnęła po Mistrzostwo Polski, a raz wywalczył wicemistrzostwo kraju. Występy w europejskich rozgrywkach i mecze z legendarnymi zespołami – Realem Madryt, Crveną Zvezdą Belgrad czy Hamburgerem SV (ćwierćfinał Pucharu UEFA sezon 1975/76) niosły radość w trudnych czasach.
Początek sezonu 1972/73 rozpoczyna najpiękniejszy okres w historii mieleckiego sportu. Stal wówczas po raz pierwszy sięga po mistrzostwo Polski. "Majster" został zaklepany 24 czerwca 1973 roku mielecka Biało-niebiescy grali z Zagłębiem Wałbrzych. Pierwszą bramkę zdobył Grzegorz Lato, a drugą na swoim koncie zapisał Jan Domarski i wygrali to spotkanie 2:0. W sezonie 1972/73 zagrali: Zygmunt Kukla, Krzysztof Rześny, Marian Kosiński, Eryk Hansel, Włodzimierz Gąsior, Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Adam Popowicz, Witold Karaś, Artur Janus, Ryszard Sekulski, Jan Domarski, Stanisław Stój, Jan Wiącek, Tadeusz Krysiński, Ryszard Rachwał, Stanisław Majcher i Stanisław Stępień.
W kolejnym sezonie Stal znów zachwyciła, zajmując trzecie miejsce w tabeli. Kolejne lata to kolejne sukcesy. W 1974 roku zostały rozegrane Mistrzostwa Świata w Niemczech, gdzie reprezentacja Polski wywalczyła trzecie miejsce. Wśród Polaków, grających z orzełkiem na piersi, znajdowało się mieleckie trio – Henryk Kasperczak, Jan Domarski i Grzegorz Lato (jedyny polski król strzelców na Mundialu). Na koniec sezonu 74/75 w Mielcu radowano się z wicemistrzostwa Polski. W sezonie 75/76 drużyna Stali prowadzona przez Edmunda Zientarę sięgnęła po drugie mistrzostwo kraju, choć walka toczyła się do ostatniej kolejki. Szlagierowym meczem było spotkanie pomiędzy Stalą Mielec i Legią Warszawa, które zakończyło się wysokim zwycięstwem mielczan (6:0).
Sukcesy na krajowych boiskach spowodowały, że Stal Mielec zaczęła występować w europejskich pucharach. 15 września 1976 roku z Realem Madryt. Domowe spotkanie w Mielcu z "Królewskimi" było prawdziwym świętem. W latach świetności w barwach mieleckiej ekipy oprócz wymienionych już Domarskiego, Laty i Kasperczaka grały takie legendy jak Zygmunt Kukla, Andrzej Szarmach, Krzysztof Rześny, Roman Gruszecki, Włodzimierz Gąsior.
Komentarze (0)