Reklama

Złamana akacja znika z Rynku. Konrad Fijołek deklaruje posadzenie nowego drzewa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 27 lip 2021 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów W połowie lipca, silna nawałnica, uszkodziła kilkudziesięcioletnie drzewo na rzeszowskim Rynku. Sprawa jest o tyle ważna, że drzew w Rzeszowie jest jak na lekarstwo. Ekspertyza dendrologiczna zlecona przez rzeszowski magistrat wykazała, że drzewa nie da się uratować, a ze względów bezpieczeństwa, należy je szybko usunąć.

Kilka dni trwała ekspertyza dendrologiczna kilkudziesięcioletniej akacji, która do dnia dzisiejszego była "dumną" ozdobą rzeszowskiego Rynku. Do dzisiaj, bowiem to właśnie w poniedziałek, akację usunięto. Niestety była nie do uratowania. 

- To była bardzo trudna decyzja, ale nie było wyjścia. Ekspertyza dendrologiczna wykazała, że złamana akacja musi zostać usunięta ze względów bezpieczeństwa i to w trybie pilnym. Ekspertyza przy pomocy tomografu została przeprowadzona w sobotę. Wykazała, że na wysokości 1,6 metra pnia drzewa jest bardzo duża zgnilizna, sięgająca połowy średnicy pnia, czyli prawie do rdzenia. Zostały także przeprowadzone analizy związane z podmuchami wiatru. Wynika z nich, że drzewo, przewracając się, może siać spustoszenie w promieniu nawet 30 metrów.

- mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Będzie nowe, takie samo

 

Prezydent Fijołek zapewnił, że w miejscu wyciętego drzewa, posadzi nowe, takiego samego gatunku. Już nawet znalazł konkretny okaz.

- Zarząd zieleni sprawdził dostępność najbardziej okazałych akacji, które można kupić i posadzić na naszym Rynku. W jednej ze szkółek można zakupić drzewo ok. 5-metrowe, o obwodzie pnia 60 cm. I takie drzewo będziemy chcieli posadzić. Oczywiście do tego będzie potrzebne stworzenie m.in. całego systemu nawadniania, napowietrzania korzeni. Nowe drzewo na Rynku powinno się pojawić jesienią.

- uszczegółowił prezydent.


Zakup drzewa, posadzenie go, stworzenie m.in. systemu nawadniania to koszt ok. 60 tys. zł.

Przy okazji powołano komisję do spraw zielonych inwestycji

 

W celu tworzenia nowych i ochrony tych już istniejących terenów zielonych, w poniedziałek powołano specjalną komisję

W skład powołanej przez prezydenta komisji do spraw poprawy dostępności do zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych weszli dyrektorzy miejskich wydziałów i jednostek: Zarządu Zieleni Miejskiej, Biura Rozwoju Miasta, Wydziału Architektury, Biura Gospodarki Mieniem.

Zadaniem komisji będzie wypracowanie koncepcji wyznaczenia i przygotowania terenów, które będą wykorzystywane do celów rekreacyjnych. 

- Tereny te będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i powinny znajdować się w odległości nie większej niż 700 metrów od miejsca ich zamieszkania.

- informuje Kancelaria Prezydenta.

 
Pierwsze analizy i wnioski komisji mają być gotowe do końca sierpnia br.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy