Reklama

Zbigniew R., były rzeszowski poseł PO, skazany na 2 lata i 6 miesięcy więzienia za łapówki i powoływanie się na wpływy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kancelaria Senatu RP

Zbigniew R., były rzeszowski poseł PO, skazany na 2 lata i 6 miesięcy więzienia za łapówki i powoływanie się na wpływy - Zdjęcie główne

Były poseł PO z Rzeszowa Zbigniew R. skazany za przyjmowanie łapówek | foto Kancelaria Senatu RP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Na karę 2 lat i 6 miesięcy ograniczenia wolności Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli w Warszawie skazał Zbigniewa R., byłego rzeszowskiego posła Platformy Obywatelskiej, za przyjmowanie korzyści majątkowych i powoływanie się na wpływy.

W latach 2011 – 2014 Zbigniew R. powoływał się na wpływy

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył Zbigniewa R. o powoływanie się w okresie od 2011 roku do 2014 roku na wpływy i utwierdzanie Mariana D. w przekonaniu o istnieniu takich wpływów w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie.

Do przestępczego charakteru tej sprawy dochodziło na terenie Rzeszowa, Leżajska i Warszawy. 

- Marian D. zwrócił się do Zbigniewa R. o załatwienie korzystnej dla jednej ze spółek decyzji Dyrektora Lasów Państwowych w Krośnie w przedmiocie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości tej spółki z nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa będącymi w zarządzie Lasów Państwowych - przekazuje Prokuratura Krajowa. 

Wśród kolejnych spraw, które znalazły się pod lupą śledczych, była nominacja na sędziego Klaudii D. i jej delegacja do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ponadto Zbigniew R. podjął się załatwienia kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek.

Gotówka i alkohol

Za pomoc Marianowi D.były poseł otrzymywał łapówki w kwocie od 10 do 15 tysięcy złotych, które przekazywane były mu co miesiąc w latach 2011 - 2012. 

- Ponadto Zbigniew R. otrzymał alkohol o łącznej wartości prawie 3500 złotych w tym 24 butelki whisky, 6 butelek koniaku, 12 butelek brandy i 9 butelek wódki oraz paliwo, które tankował na jednej ze stacji na koszt Marianna D. - przekazują śledczy. 

Zbigniew R. skazany

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli w Warszawie skazał Zbigniewa R., byłego rzeszowskiego posła Platformy Obywatelskiej, za przyjmowanie korzyści majątkowych i powoływanie się na wpływy na karę dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. 

Wobec skazanego orzeczono także grzywnę w wysokości 300 stawek po 100 złotych oraz przepadek korzyści majątkowej w wysokości 120 tysięcy złotych i alkoholu o wartości 3500 złotych.

Zbigniew R. był poseł na Sejm III, V, VI i VII kadencji. W latach 2013–2015 pełnił funkcję sekretarza stanu w ministerstwach odpowiadających za infrastrukturę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy