Reklama

Zamiast 30 milionów od samorządu podkarpackiego jest osiem. Wraca spór o Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Twitter Redaktor 05

Zamiast 30 milionów od samorządu podkarpackiego jest osiem. Wraca spór o Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne - Zdjęcie główne

Kibice Resovii przed Urzędem Marszałkowskim | foto Twitter Redaktor 05

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów We wtorek, 28 września, Rada Miasta Rzeszowa ma zająć się usystematyzowanie wydatków na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie, przy ul. Wyspiańskiego. Miasto chce przesunięcia tegorocznych wydatków w kwocie 14 milionów złotych na przyszły rok. Tymczasem podkarpacki samorząd nie podjął jeszcze decyzji o zwiększeniu finansowania z ośmiu na trzydzieści milionów złotych.

Prezydent Rzeszowa wydał już pozwolenie na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Inwestycję wyceniono na kwotę około 120 milionów złotych. Rozpoczęcie budowy wymaga  jednak porozumienia władz miast z samorządem województwa podkarpackiego i Ministerstwem Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w zakresie partycypacji finansowej. Ratusz dokonuje pierwszych ruchów budżetowych i wpisuje plan inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Urząd Marszałkowski chce dalszych rozmów. Przedstawiciele Resovii żądają zdecydowanego stanowiska radnych wojewódzkich i zwiększenia nakładów finansowych.

Przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego, działacze klubu Resovia Rzeszów, przyszli pod Urząd Marszałkowski, gdzie chcieli podnieść apel o zwiększenie nakładów finansowych przez samorząd województwa, w realizację inwestycji Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. 

W zmianach budżetowych, którymi zajmą się radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa, dotyczą przesunięcia środków w kwocie prawie 14 milionów złotych na kolejne lata. Dlaczego? Ratusz nie chce "zamrażać" takiej sumy, nie mając pewności co do poniesienia takich wydatków w tym roku budżetowym.

- Nawet jeśli inwestycja Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego ruszyłaby w tym roku, to pierwsza płatność wykonana zostałaby prawdopodobnie dopiero w przyszłym. Te zmiany to urealnienie planów finansowych, co do tego zadania.

- mówi nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wieloletnia Prognoza Finansowa, której nowelizacją zajmą się rzeszowscy radni, zakłada zapisy kwoty 120 milionów złotych, w podziale na lata 2022-2023. Są tam też zapisy, że partycypacja w finansowaniu ze strony Ministerstwa Nauki Dziedzictwa Narodowego i Sportu wyniesie 60 milionów złotych, a ze strony samorządu województwa podkarpackiego kwoty 30 milionów złotych.

- Kwestia współpracy, także finansowej przy budowie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki była przedmiotem rozmowy marszałka Władysława Ortyla z prezydentem Konradem Fijołkiem. Samorząd Województwa podtrzymuje kwotę 8 milionów złotych deklarowaną wcześniej na budowę PCLA, jednocześnie nie wykluczając dalszej pomocy finansowej.

- informuje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko, w wypowiedzi dla czytajrzeszow.pl

Samorząd województwa podkarpackiego podtrzymuje, póki co, kwotę 8 milionów złotych. Pytany dziś przez działaczy Resovii, wicemarszałek Piotr Pilch, mówił, że radni muszą poznać intencje miasta, dlaczego tak drogo wycenia się tę inwestycję.

Tymczasem zgromadzeni pod Urzędem Marszałkowskim przedstawiciele klubu Resovia Rzeszów sugerowali, "żeby się nie dziwić, że rosną koszty planowanej budowy, skoro drożeją usługi, materiały".

Samorząd województwa podkarpackiego wysłał pismo do rzeszowskiego Ratusza, z zapytaniem o szczegóły kosztorysu inwestycji.

Zarząd Resovii Rzeszów obawia się, że inwestycja Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie znów odwlecze się w czasie.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne zakłada całkowitą przebudowę istniejącego stadionu przy Wyspiańskiego, poprzez budowę nowego boiska piłkarskiego, a przede wszystkim sześciotorowej, zadaszonej bieżni. W budynkach technicznych powstanie siłownia i gabinety fizjoterapii. Nowe trybuny będą mogły pomieścić nawet 10 tysięcy kibiców. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy