Reklama

W Rzeszowie zbadają poziom natężenia hałasu. Powstanie mapa akustyczna

Opublikowano: ndz, 14 lis 2021 15:27
Autor: | Zdjęcie: pixabay

W Rzeszowie zbadają poziom natężenia hałasu. Powstanie mapa akustyczna - Zdjęcie główne

W Rzeszowie zbadają poziom natężenia hałasu. Powstanie mapa akustyczna | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów Zgodnie z dyrektywami unijnymi raz na pięć lat samorządy muszą przeprowadzić badania natężenia hałasu, a wyniki nanieść na mapę akustyczną. Ma to pozwolić na sprawdzenie poziomu szkodliwych dźwięków, a w ostateczności je wyeliminować.

Mapa akustyczna to dokument, który zgodnie z unijnymi wymogami miasto przygotowuje raz na pięć lat. Prawo ochrony środowiska nakłada taki obowiązek na aglomeracje o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy.

Huk samochodów, krzyki z pobliskich placów zabaw, jeżdżące pociągi - wszystkie te sytuacje mogą (lub są) zmora dla mieszkańców Rzeszowa. Alternatywą dla rozwiązania takich sytuacji jest mapa akustyczna, w której można znaleźć informacje, gdzie hałas jest największy. Planiści i drogowcy uwzględnią zawarte w mapie dane w planowaniu zabudowy i rozwiązań komunikacyjnych w Rzeszowie. Na podstawie mapy można, chociażby zaplanować budowę nowych dróg, czy zmienić organizację ruchu na już istniejących tak, aby poziom hałasu był niższy.

Wkrótce rzeszowski ratusz wybierze  firmę do przeprowadzania badania hałasu i stworzenia mapy akustycznej. Mapa będzie gotowa do końca maja przyszłego roku, badania zaczną się kiedy temperatura powietrza będzie wynosić powyżej plus 5 stopni Celsjusza, bo kiedy jest chłodniej, nie można ich prowadzić.

Pierwsza mapa akustyczna dla miasta Rzeszowa została opracowana w 2011 roku i zaktualizowana w roku 2013. Kolejną wykonano w 2017 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.