Zakład w Przewrotnem, który istnieje w tej lokalizacji od ponad 40 lat, przeszedł w ostatnim czasie szereg kontroli ze strony organów takich jak Starostwo Powiatowe, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Powiatowy Lekarz Weterynarii czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Ostatnie obejmowały m.in. budowę budynku płuczki chemicznej, a także aktualny stan kolektora spustowego z oczyszczalni ścieków.
CZYTAJ TAKŻE:
MIESZKAŃCY: SARIA JEST UCIĄŻLIWYM ZAKŁADEM!
- Żadne z nich nie zakończyły się wskazaniem ze strony organów kontrolujących istotnych uchybień w zakresie funkcjonowania zakładu, zaś wszystkie wnioski pokontrolne i wskazania były wdrażane na bieżąco, tak jak np. okresowa wymiana złoża biofiltra, która jest w tej chwili realizowana.
- mówi Wiktor Daniluk, dyrektor Zakładu w Przewrotnem.
Szczególnie istotny dla mieszkańców gminy Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski czy Raniżów, czyli tych, do których dociera smród z zakładu Sarii, jest projekt budowy nowoczesnego systemu dezodoryzacji, który bezpośrednio wpłynie na neutralizację zapachów wytwarzanych przez zakład w trakcie pracy.
- W tej chwili mamy już na miejscu większość materiałów niezbędnych do jego budowy. Projekt jest aktualnie procedowany przez urzędników ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Większość prac przygotowawczych po stronie zakładu została już zrealizowana, dzięki czemu jesteśmy w stanie uruchomić w pełni instalację w przeciągu kilku miesięcy od momentu, gdy uzyskamy niezbędne zgody na realizację inwestycji.
- precyzuje Daniluk.
Podstawą wszczęcia postepowania administracyjnego, z zagrożeniem cofnięcia pozwolenia zintegrowanego dla zakładu w Przewrotnem, był jeden ze wspomnianych wniosków pokontrolnych, który dotyczył obowiązku zamykania bram hal produkcyjnych, zapewniających ich hermetyzację.
- Reagując na ustalenia pokontrolne, bezzwłocznie wdrożony został system blokad bram zakładu na klucz. Niestety w wyniku błędu ludzkiego jednego z naszych pracowników problem pojawił się ponownie. Wyciągnęliśmy wnioski z tej sytuacji, osoba odpowiedzialna została ukarana i wdrożyliśmy już nowe procedury bezpieczeństwa, które obejmują elektroniczny system kontroli zamknięcia bram zakładu. Jesteśmy przekonani, że wdrożone przez nas rozwiązania zakończą temat i doprowadzą do umorzenia procedury cofnięcia zezwolenia zintegrowanego.
- bije się w pierś dyrektor Sarii w Przewrotnem.
Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, jako organ nadzorczy decyzji środowiskowej, w pierwszej kolejności musi zapoznać strony postępowania z zebranymi dowodami.
- W razie konieczności materiał dowodowy uzupełnienia się o zeznania świadków, możemy przeprowadzić oględziny, zlecać wykonanie ekspertyz. Po zebraniu materiału dowodowego oraz przeprowadzeniu jego analizy wydamy decyzję.
- mówi Jan Jodłowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.
Wiktor Daniluk, dyrektor Zakładu w Przewrotnem liczy, że pozwolenie zintegrowane cofnięte nie zostanie.
- Ewentualne zamkniecie zakładu, do czego sprowadzałoby się w konsekwencji cofnięcie pozwolenia zintegrowanego, a co mamy nadzieję nigdy nie nastąpi, oznaczałoby olbrzymie straty dla loklanej gospodarki, społeczności i budżetu. Firma Saria zadeklarowała pełną współpracę z wszystkimi organami środowiskowymi i tak szybkie jak to możliwe usuniecie powstałych uchybień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.