Reklama

Saria w Przewrotnem bije się w pierś. Czy procedura cofnięcia zezwolenia zostanie zatrzymana?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Rozwój Głogowa Młp. - Mieszkańcy/Facebook

Saria w Przewrotnem bije się w pierś. Czy procedura cofnięcia zezwolenia zostanie zatrzymana? - Zdjęcie główne

foto Rozwój Głogowa Młp. - Mieszkańcy/Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Kilka dni temu, jako pierwsi, informowaliśmy o rozpoczęciu procedury kontroli przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie pozwolenia zintegrowanego wobec zakładu Saria w Przewrotnem. Przypomnijmy, że Starostwo, wobec ciągłych sytuacji łamania zapisów decyzji środowiskowej, rozważa cofnięcie pozwolenia na funkcjonowanie zakładu. Saria bije się w pierś, swoje błędy zna i zapewnia jednocześnie, że robi wszystko, aby funkcjonować neutralnie dla otoczenia.

Zakład w Przewrotnem, który istnieje w tej lokalizacji od ponad 40 lat, przeszedł w ostatnim czasie szereg kontroli ze strony organów takich jak Starostwo Powiatowe, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Powiatowy Lekarz Weterynarii czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Ostatnie obejmowały m.in. budowę budynku płuczki chemicznej, a także aktualny stan kolektora spustowego z oczyszczalni ścieków.

- Żadne z nich nie zakończyły się wskazaniem ze strony organów kontrolujących istotnych uchybień w zakresie funkcjonowania zakładu, zaś wszystkie wnioski pokontrolne i wskazania były wdrażane na bieżąco, tak jak np. okresowa wymiana złoża biofiltra, która jest w tej chwili realizowana. 

- mówi Wiktor Daniluk, dyrektor Zakładu w Przewrotnem.

Szczególnie istotny dla mieszkańców gminy Głogów Małopolski, Sokołów Małopolski czy Raniżów, czyli tych, do których dociera smród z zakładu Sarii, jest projekt budowy nowoczesnego systemu dezodoryzacji, który bezpośrednio wpłynie na neutralizację zapachów wytwarzanych przez zakład w trakcie pracy.

- W tej chwili mamy już na miejscu większość materiałów niezbędnych do jego budowy. Projekt jest aktualnie procedowany przez urzędników ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. Większość prac przygotowawczych po stronie zakładu została już zrealizowana, dzięki czemu jesteśmy w stanie uruchomić w pełni instalację w przeciągu kilku miesięcy od momentu, gdy uzyskamy niezbędne zgody na realizację inwestycji.

- precyzuje Daniluk.

Podstawą wszczęcia postepowania administracyjnego, z zagrożeniem cofnięcia pozwolenia zintegrowanego dla zakładu w Przewrotnem, był jeden ze wspomnianych wniosków pokontrolnych, który dotyczył obowiązku zamykania bram hal produkcyjnych, zapewniających ich hermetyzację.

- Reagując na ustalenia pokontrolne, bezzwłocznie wdrożony został system blokad bram zakładu na klucz. Niestety w wyniku błędu ludzkiego jednego z naszych pracowników problem pojawił się ponownie. Wyciągnęliśmy wnioski z tej sytuacji, osoba odpowiedzialna została ukarana i wdrożyliśmy już nowe procedury bezpieczeństwa, które obejmują elektroniczny system kontroli zamknięcia bram zakładu. Jesteśmy przekonani, że wdrożone przez nas rozwiązania zakończą temat i doprowadzą do umorzenia procedury cofnięcia zezwolenia zintegrowanego. 

- bije się w pierś dyrektor Sarii w Przewrotnem.

Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, jako organ nadzorczy decyzji środowiskowej, w pierwszej kolejności musi zapoznać strony postępowania z zebranymi dowodami.

- W razie konieczności materiał dowodowy uzupełnienia się o zeznania świadków, możemy przeprowadzić oględziny, zlecać wykonanie ekspertyz. Po zebraniu materiału dowodowego oraz przeprowadzeniu jego analizy wydamy decyzję.

- mówi Jan Jodłowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Wiktor Daniluk, dyrektor Zakładu w Przewrotnem liczy, że pozwolenie zintegrowane cofnięte nie zostanie.

- Ewentualne zamkniecie zakładu, do czego sprowadzałoby się w konsekwencji cofnięcie pozwolenia zintegrowanego, a co mamy nadzieję nigdy nie nastąpi, oznaczałoby olbrzymie straty dla loklanej gospodarki, społeczności i budżetu. Firma Saria zadeklarowała pełną współpracę z wszystkimi organami środowiskowymi i tak szybkie jak to możliwe usuniecie powstałych uchybień.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy