Reklama

Koniec SARII w Przewrotnem? Starostwo powiatowe wycofa pozwolenie na działalność?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mirosław Osetek

Koniec SARII w Przewrotnem? Starostwo powiatowe wycofa pozwolenie na działalność? - Zdjęcie główne

Saria w Przewrotnem | foto Mirosław Osetek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Starostwo Powiatowe w Rzeszowie wszczęło z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego (środowiskowego) dla funkcjonowania zakładu Sarii w Przewrotne w gminie Głogów Małopolski. Tuż na granicy dwóch powiatów rzeszowskiego i kolbuszowskiego mieszkańcy od lat walczą z uciążliwością zakładu utylizacyjnego.

Z uwagi na liczne dowody, świadczące o łamaniu zapisów pozwolenia zintegrowanego, czyli decyzji umożliwiającej pracę takiego zakładu, wskazującej zasady i obowiązki funkcjonowania przedsiębiorstwa utylizacji w tym miejscu, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie wszczęło z urzędu postępowanie w przedmiocie cofnięcia decyzji środowiskowej. Jeżeli tak się stanie, to zakład Saria w Przewrotnem, będzie musiał zakończyć działalność. 

CZYTAJ TAKŻE:

Po skutecznym zablokowaniu przez mieszkańców budowy spalarni odpadów niebezpiecznych Remondisu w tej samej lokalizacji, jest to niewątpliwie przełom w sprawie, o której ich satysfakonujący finał walczą od lat. 

Sprawa ma związek ze stwierdzonymi, przy udziale mieszkańców, szeregiem nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu SARIA, którego skutkiem jest ogromny smród, który przy korzystnych warunkach atmosferycznych, czuć w dalekiej odległości od samego Przewrotnego, nawet w powiecie kolbuszowskim. Zebrane dowody podczas kontroli Starostwa Powiatowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, polegające m.in. na  łamaniu zapisów pozwolenia zintegrowanego oraz postępująca degradacja techniczna urządzeń, stanowią podstawę prawną do rozpoczęcia procesu zamknięcia zakładu.

- Działania te są nastepstwem braku porozumienia dyrekcji zakładu z władzami gminy, w celu dokończenia inwestycji płuczki chemicznej będącej nową częścią instalacji antyodorowej. Na tym braku porozumienia i dobrej woli tracą mieszkańcy.

- mówi nam Mirosław Osetek, mieszkaniec osiedla Styków w Głogowie Małopolskim.

Przyspieszenie inwestycji instalacji antyodorowej oraz inwestycja w poprawę stanu technicznego maszyn i urządzeń w zakładzie Sarii w Przewrotnem wydaje się jedyną szansą dla Zarządu w Warszawie, aby spełnić warunki pozwolenia zintegrowanego i zlikwidować nielegalną emisje. Nawet kiedy Starostwo Powiatowe wycofa pozwolenie środowiskowe to Saria będzie mogła się od tego odwołać. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy