Reklama

Reklama

Koniec SARII w Przewrotnem? Starostwo powiatowe wycofa pozwolenie na działalność?

Opublikowano: 14 lipca 2021 11:15
Autor: | Zdjęcie: Mirosław Osetek

Koniec SARII w Przewrotnem? Starostwo powiatowe wycofa pozwolenie na działalność? - Zdjęcie główne

Saria w Przewrotnem | foto Mirosław Osetek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rzeszów Starostwo Powiatowe w Rzeszowie wszczęło z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego (środowiskowego) dla funkcjonowania zakładu Sarii w Przewrotne w gminie Głogów Małopolski. Tuż na granicy dwóch powiatów rzeszowskiego i kolbuszowskiego mieszkańcy od lat walczą z uciążliwością zakładu utylizacyjnego.

Z uwagi na liczne dowody, świadczące o łamaniu zapisów pozwolenia zintegrowanego, czyli decyzji umożliwiającej pracę takiego zakładu, wskazującej zasady i obowiązki funkcjonowania przedsiębiorstwa utylizacji w tym miejscu, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie wszczęło z urzędu postępowanie w przedmiocie cofnięcia decyzji środowiskowej. Jeżeli tak się stanie, to zakład Saria w Przewrotnem, będzie musiał zakończyć działalność. 

CZYTAJ TAKŻE:

RESZTKI MARTWYCH ZWIERZĄT NA DRODZE KRAJOWEJ NUMER 9. STRASZNY SMRÓD!

Po skutecznym zablokowaniu przez mieszkańców budowy spalarni odpadów niebezpiecznych Remondisu w tej samej lokalizacji, jest to niewątpliwie przełom w sprawie, o której ich satysfakonujący finał walczą od lat. 

Sprawa ma związek ze stwierdzonymi, przy udziale mieszkańców, szeregiem nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu SARIA, którego skutkiem jest ogromny smród, który przy korzystnych warunkach atmosferycznych, czuć w dalekiej odległości od samego Przewrotnego, nawet w powiecie kolbuszowskim. Zebrane dowody podczas kontroli Starostwa Powiatowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, polegające m.in. na  łamaniu zapisów pozwolenia zintegrowanego oraz postępująca degradacja techniczna urządzeń, stanowią podstawę prawną do rozpoczęcia procesu zamknięcia zakładu.

- Działania te są nastepstwem braku porozumienia dyrekcji zakładu z władzami gminy, w celu dokończenia inwestycji płuczki chemicznej będącej nową częścią instalacji antyodorowej. Na tym braku porozumienia i dobrej woli tracą mieszkańcy.

- mówi nam Mirosław Osetek, mieszkaniec osiedla Styków w Głogowie Małopolskim.

Przyspieszenie inwestycji instalacji antyodorowej oraz inwestycja w poprawę stanu technicznego maszyn i urządzeń w zakładzie Sarii w Przewrotnem wydaje się jedyną szansą dla Zarządu w Warszawie, aby spełnić warunki pozwolenia zintegrowanego i zlikwidować nielegalną emisje. Nawet kiedy Starostwo Powiatowe wycofa pozwolenie środowiskowe to Saria będzie mogła się od tego odwołać. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -1

  Saria dla Niwy

  Jak tak niby w przewrotnej przesadzają to śmiało gmina ma sporo działek na sprzedaż od strony Rzeszowa to śmiało niech tam wybudują spalarnie albo przeniosą obecny zakład!? Pieniądze z podatków może uda to szkoda że mało z nich trafia na Przerwotne, a praca ? Nie jeden zakład się zamyka inny otwiera , więc to nie te czasy że ludzie pracowali w jednym zakładzie po 30 lat.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

   trzeżwymokiem

   "szkoda że mało z nich trafia na Przerwotne" - bzdura. W ostatnich trzech latach większość pieniędzy z budżetu gminy idzie na Przewrotne - wielomilionowe inwestycje drogowe, nawet Niwa tak rozpieszczana przez obecne władze może pozazdrościć. Kilkadziesiąt milionów w oczyszczalnię i budowę kanalizacji. Bez wkładu własnego tak jak musieli się składać inni mieszkańcy gminy w przeszłości. Co do reszty, jezlei firma nie jest w stanie pozbyć się uciążliwości powinna się wynieść z tej lokalizacji. Poprawi się komfort życi amieszkańców i kilkukrotnie wzrosną niestety ceny działek

   • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Wow

    Robią kanalizację bo tylko tam jeszcze jej nie ma 😂😂😂

   • 2 miesiące temu | ocena +0 / -1

    Miliony dla Przewrotnego

    Kanalizacja w innym miejscowościach jest już, po drugie współfinansowana że środków uni, do dziś nie odebrana, pod wykonawcy probowali naciągać mieszkańców bo niby nie da się , ale jak dopłaca to się da, brawo! Inne inwestycje...hm? Poprawa drogi koło proboszcza bo już się nie dało jeździ, pozostałe drogi robione po kawałku! Chodnik do delikatesów centrum zrobiony z kostki rozbiórkowej z Głogowa! Gdzie te inwestycje bo , trochę nie widać. Ale proszę napisać co to tak widać to kasę jak tak płynie...

    • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

     Przewrotny smród

     Długo ta droga dobra nie była bo już koło studzienki jest cięty asfalt i pół drogi rozwalone. Jakieś dwa tyg po nałożeniu nowego asfaltu. A co do Sarii to bardzo dobrze niech zamkną tego śmierdolca. Roboty gdzie indziej nie brakuje albo niech przebranżowią się jak doradzał pewien polytyk.

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -12

  Mieszkaniec

  Potem będzie lament, bo pracę pół rodziny straci. Szkoda, że nikt nie zainteresuje się smrodem z oczyszczali, która czuć na całej niwie... Jeden z drugim powie, że to wali Saria na niwie, serio??? Chyba kierunki nie te. Podatki płacą i nie oszukujmy się, ale gdzieś musi być taki zakład,a na koniec te transparenty są śmieszne i zero przesłania np "Saria nas zabija" ile było zgłoszonych śmiertelnych przypadków od początku działania Sarii? Wcale... Ogarnijcie się ludzie

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Mirek Osetek

   Każdy może mieć w temacie zdanie - demokracja. Ta opinia świadczy tylko o braku podstawowego rozeznania tematu. Gadanie dla gadania które trzeba podsumować TUPOLEWIZM

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Burzuazja

   A głogów to stolicą Polski że jak nie śmierdzi Saria to problemu nie ma? Z takim myśleniem to nigdy problem nie zostałby rozwiązany

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Niwa

   Jeśli chodzi o oczyszczalnie to jest dramat. Oczyszczalnia w poblizu drogi glownej oraz miasta i osiedla to jakis zart i nieporozumienie.

  • 2 miesiące temu | ocena +6 / -1

   Mieszkaniec Przewrotnego.

   Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i trochę pomyśl. Według Ciebie smród z sarii jest ok, bo śmierdzi tylko "wieśniakom z Przewrotnego" a przecież smród nie jest szkodliwy no i taki zakład musi być, ale już smród z oczyszczalni nie jest ok. bo śmierdzi "Paniskom" z Niwy. Nikt nie chce likwidacji zakładu, ale masz napisane w artykule, że Starostwo stwierdziło naruszenia pozwolenia a więc jest coś na rzeczy. Poza tym skoro zakłady Sarii które są zlokalizowane np. w Niemczech mogą funkcjonować bez smrodu to chyba mogą tak funkcjonować w Polsce.

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -0

   Eweli

   Tak zabija powoli jestem tego przykładem jeśli chodzi o zdrowie bo skoro śmierdzi i tylko wtedy głowa boli to jest to ok? Ile nocy nie przespanych przez smród i hałas wentylatorów, dzieci w szkole którym często jest niedobrze wiemy tylko My mieszkańcy jak ciężko żyć z takim smrodem...

  • 2 miesiące temu | ocena +3 / -0

   Gg

   A mieszkasz przewrotnem? Np kolo szkoły??? Jeśli nie to się nie wtpowiadaj