Reklama

Rzeszowskie muzea ponownie otwarte. Jakie nowe wystawy przygotowano?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Rzeszowskie muzea ponownie otwarte. Jakie nowe wystawy przygotowano? - Zdjęcie główne

foto Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Zgodnie z decyzją rządu, od 1 lutego muzea mogą ponownie wznowić działalność. Postanowiliśmy sprawdzić, co po przerwie przygotowano dla zwiedzających w rzeszowskich muzeach.

Zacznijmy od atrakcji, jakie czekają na najmłodszych w Muzeum Dobranocek. Instytucja przygotowała nową wystawę zatytułowaną „Wyprawy z Krecikiem”. Nawiązuje ona rzecz jasna do czeskiego cyklu filmów animowanych. 

- Mamy przepiękną wystawę „Wyprawy z Krecikiem”, którą widzowie z racji pandemii nie mogli wcześniej obejrzeć. Wystawa ma walory artystyczne i filmowe. 

- przekonuje Katarzyna Lubas, dyrektorka Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. 

Na zwiedzających czekają eksponaty, wydawnictwa, ceramika i zabawki. Znajdziemy tam także wystawę planszową, dzięki której poznamy życie i zwyczaje ssaka. Wśród eksponatów jest też kopiec kreta.

- Jest zrobiony jego przekrój. Zobaczymy m.in. sypialnie krecika oraz jego jadalnie. Wystawa będzie się zmieniała wraz z porami roku. 

- dodaje Katarzyna Lubas. 

W związku z nałożonym rygorem sanitarnym, w muzeum może przebywać jednocześnie maksymalnie 20 os. Instytucja jest otwarta od poniedziałku do piątku od godz. 9 do godz. 17, zaś w weekendy od godz. 10 do 18. 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Od przyszłego tygodnia nową wystawę zaprezentuje Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, które będzie otwarte od wtorku do piątek w godzinach: 10– 17 i w weekend od 10 do 16.

- W przyszłym tygodniu otworzymy wystawę pod roboczym tytułem „Niepodległość szablą wywalczona”, gdzie będzie prezentowana broń biała, amunicja, akcesoria wojskowe oraz plakaty i pamiątki z lat 1863-1918. 

- tłumaczy Krzysztof Szela, zastępca dyrektora muzeum. 

Muzeum Okręgowego w Rzeszowie posiada dwa oddziały. To  Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie oraz Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

Udało nam się ustalić, że w pierwszym z nich nowa wystawa jest w trakcie przygotowania, zaś w muzeum historii miasta znajdziemy stałą wystawę zatytułowaną „Sześć wieków Rzeszowa”, gdzie prezentowana jest ekspozycja przybliżająca historię miasta i regionu.

Muzeum Techniki i Militariów

Zwiedzający Muzeum Techniki i Militariów będą mieli możliwość obejrzenia nowego i wyremontowanego samolotu. Mowa o PZL-110 "Koliber", który muzeum otrzymało od Politechniki Rzeszowskiej.

Czy przygotowano coś więcej?

- Mamy tak dużo ciekawych eksponatów, że nie potrzebujemy na razie nowych.

- wyjaśnia gen. Tomasz Bąk, twórca muzeum i były dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Na sam koniec warto wspomnieć o Podziemnej Trasie Turystycznej, w której od dłuższego czasu trwa remont. Docelowo obiekt ma zostać zmodernizowany i wyposażony w sprzęt, który pozwoli widzom na "wirtualną podróż w czasie”. 

W planach jest m.in. stworzenie multimedialnej ekspozycji z wieloma efektami specjalnymi. Docelowo ma to być drugi - po Podziemiach Rynku w Krakowie - obiekt tego typu w kraju. 

Kiedy zaplanowano otwarcie?

- Do końca kwietnia planujemy zakończyć remont. Trudno powiedzieć, kiedy będzie można zrobić inaugurację. 

- wyjaśnia Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. 

 

rafal.bolanowski@korso.pl

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy