reklama

Rzeszów zmieni granicę? Jest projekt ministerstwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Rzeszowa

Rzeszów zmieni granicę? Jest projekt ministerstwa - Zdjęcie główne

foto UM Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Czy od nowego roku 2022 Rzeszów zmieni swoje granice administracyjne i znowu będzie większy? Wszystko wskazuje, że tak. W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się projekt "rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta", a w nim zapisy o powiększeniu Rzeszowa.
reklama

Projekt "rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta" został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i 13 lipca (wtorek) trafił do Rządowego Centrum Legislacji. W dokumencie jest zgoda na wyłączenie części sołectwa Racławówka z gminy Boguchwała i włączenie jej do Rzeszowa. Chodzi dokładnie o przysiółek "Doły". 

W ministerialnym projekcie nie ma innych zapisów dotyczących bezpośrednio stolicy Podkarpacia, a to oznacza, że MSWiA nie przychyliło się pozytywnie do włączenia Kielanówki (gm. Boguchwała) i Malawy (gm. Krasne) do Rzeszowa. Ministerstwo poparło zatem wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. 

- Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotowy teren przylega od wschodu do rzeszowskich osiedli Staroniwa i Zwięczyca stanowiąc kontynuację ich zabudowy, a od południa sąsiaduje z miastem Boguchwała. Wnioskowana do przyłączenia część sołectwa Racławówka oddzielona jest od pozostałej części sołectwa drogą ekspresową dwujezdniową S19 z węzłem Rzeszów-Południe, a od północy przylega do sołectwa Kielanówka (gmina Boguchwała). Zabudowa ukształtowana jest wzdłuż ciągów komunikacyjnych stanowiących przedłużenie dróg miejskich. Wschodnia część sołectwa Racławówka jest mocniej powiązana z Rzeszowem poprzez linię komunikacyjną nr 28 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie.

- czytamy w uzasadnieniu projektu MSWiA dot. zmiany granic.
Po włączeniu części Racławówki (Doły) do Rzeszowa powierzchnia miasta powiększy się o 164 hektarów, a jego liczebność wzrośnie o 436 mieszkańców. 

Ministerstwo Spraw Wewnetrznych i Administracji wyraziło negatywne stanowisko w przedmiocie włączenia Kielanówki i Malawy do Rzeszowa.

Brak jednoznacznych argumentów uzasadniających konieczność włączenia w granice miasta pozostałych wnioskowanych terenów. 

- pisze MSWiA.

Przypomnijmy, że wojewoda Ewa Leniart, opiniując pod koniec marca wnioski Rzeszowa o zmianę granic, nie przychyliła się do włączenia Malawy, argumentując, że należy włączyć do miasta całą gminę Krasne, co pozwoliłoby starać się o rządowy bonus 100 milionów złotych.  W przypadku Kielanówki wskazywała, że odłączenie tych dwóch miejscowości z terenu tej samej gminy (gm. Boguchwała) naruszyłoby jej stabilność finansową.

Dokument poddany będzie konsultacjom, a następnie zatwierdzony przez Radę Ministrów. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama