Reklama

Rzeszów z ogromnym wsparciem od UNICEF. - Naszym obowiązkiem jest pomoc uchodźcom z Ukrainy - wskazuje prezydent miasta Konrad Fijołek [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów UNICEF to kolejna organizacja, która pomoże organizować pomoc ukraińskim uchodźcom w Rzeszowie. Prezydent miasta Konrad Fijołek oraz Rashed Mustafa Sarwar, jej przedstawiciel podpisali umowę o współpracy. Do miasta trafi blisko 10 milionów złotych.

Od pierwszych dni wojny na Ukrainie to właśnie Polska i Polacy pokazują jak należy pomagać uchodźcom z Ukrainy. Ogromny ciężar wsparcia wziął na siebie Rzeszów i dostrzegają to potężne organizacje.

Szacuje się, że w szczytowym momencie w mieście przebywało nawet 100 tysięcy osób uciekających przed wojną. Jeszcze wiosną pomoc skupiała się przede wszystkim na zapewnieniu krótkotrwałej opieki, noclegu i wyżywienia przed dalszą podróżą. Wielu Ukraińców pozostało jednak w Rzeszowie i teraz rolą miasta jest przede wszystkim zapewnienie im jak najlepszych warunków do życia oraz integracja z lokalną społecznością. W tym celu Rzeszów nawiązuje współpracę z kolejnymi organizacjami, które chcą nas w tym wspomóc. Prezydent miasta Konrad Fijołek parafował porozumienie z UNICEF i to oznacza wsparcie finansowe, które ma wynosić blisko 10 milionów złotych.

- Część osób wróciła na Ukrainę, inni wciąż chronią się u nas. Jest także spora grupa, która pozostawiła tutaj dzieci, aby były bezpieczne, ale pozostawały jednocześnie stosunkowo blisko domu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie decydują się te osoby, naszym obowiązkiem jest im pomóc. Musimy budować mechanizmy i wdrażać rozwiązania, które sprawią, że będą się tutaj czuli dobrze i bezpiecznie. Pomoże nam w tym współpraca z UNICEF, który wie, jak to robić. Dostaniemy pieniądze na działania, które pozwolą zapewnić dzieciom trochę wytchnienia, zorganizować półkolonie, wydarzenia kulturalne, warsztaty i animacje. Chcemy pomóc w integracji naszych gości z mieszkańcami miasta, aby od września dzieci poszły bez obaw do szkół. Będą potrzebni dodatkowi opiekunowie, a także więcej środków na ochronę zdrowia, czy dostęp do szczepień.

- wskazuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rashed Mustafa Sarwar, Starszy Koordynator UNICEF do spraw Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce przypomniał, że postawa mieszkańców naszego kraju jest bardzo budująca.

- Rzeszów staje się naszym kolejnym partnerem. Pragnę podkreślić, że każde dziecko, które znajdzie się w Polsce, zostanie zaopiekowanie, znajdzie wsparcie ze strony naszej organizacji jak i ze strony miasta - mówił na konferencji prasowej Rashed Mustafa Sarwar.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy