Reklama

Rzeszów uruchomi specjalny punkt dla uchodźców. Będą mogli w nim nabyć numer PESEL

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów uruchomi specjalny punkt dla uchodźców. Będą mogli w nim nabyć numer PESEL - Zdjęcie główne

Budynek, w którym działać będzie specjalny punkt dla uchodźców z Ukrainy | foto Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Urząd Miasta Rzeszowa w środę (16 marca), uruchomi specjalny punkt, w którym uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy, będą mogli otrzymać numer PESEL, utworzyć profil zaufany czy zameldować się. 

Dużo uchodźców w Rzeszowie

Od 24 lutego, czyli od dnia, w którym rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do Polski wjechało prawie 1,7 miliona uchodźców.

- Kilkaset tysięcy z nich przejechało przez Rzeszów, wielu zatrzymało się w naszym mieście. Czasami przebywali tu dobę, dwie korzystając z pomocy, którą uruchomiliśmy na głównym dworcu kolejowym oraz z noclegów w azylu, który przy al. Rejtana stworzyliśmy wspólnie z Centrum Medycznym Medyk i wyjeżdżali do innych województw, a także krajów. Ale wielu uchodźców, pomimo tego, że Rzeszów i nasze województwo, decyzją władz krajowych, jest strefą tranzytową, postanowiło zostać w naszym mieście. Tu znaleźli pomoc, miejsce zamieszkania. I tym osobom chcemy pomóc. Pierwszym krokiem jest umożliwienie sprawnego załatwiania formalności. Dlatego też zdecydowaliśmy się na uruchomienie specjalnego punktu urzędu miasta – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

- Punkt jest już tworzony i zostanie uruchomiony w środę. Będzie mieścił się w budynku przy ul. Langiewicza 15 i działał przez pięć dni w tygodniu - od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.  Pracowników punktu będzie wspomagała osoba ze znajomością języka ukraińskiego - mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa. 

Jakie formalności będzie można załatwić w punkcie przy Langiewicza 15?

- Będą tam nadawane numery PESEL, będzie można się zameldować, utworzyć profil zaufany. Warte podkreślenia jest to, że punkt przy Langiewicza jest dedykowany wyłącznie uchodźcom z Ukrainy. Tylko tam będą mogli załatwiać formalności. W Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei 1 i w Punktach Obsługi Mieszkańców, działających w galeriach handlowych, takiej możliwości nie będzie – zaznacza Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.

W punkcie będzie możliwość zrobienia za darmo zdjęcia, które musi być dodane do wniosku. Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości ubiegającej się o to osoby, na podstawie dostępnych (w tym unieważnionych) dokumentów, takich jak paszport, dowód osobisty, ale także Karta Polaka, czy prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się także akt urodzenia. W skrajnych przypadkach jest możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. W przypadku oświadczenia nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe, jeżeli weryfikacja z systemem Komendanta Głównego Straży Granicznej wykaże, że osoba jest zarejestrowana w tym systemie i dysponuje dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości.

Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców można zdobyć, dzwoniąc na uruchomioną przez Urząd Miasta Rzeszowa infolinię: 17 788 99 00, która działa w godzinach 8 – 20, siedem dni w tygodniu. Infolinia jest obsługiwana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy