Reklama

Przestępcy "nie śpią"! Oszukano dwie osoby metodą "na wnuczka"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Przestępcy "nie śpią"! Oszukano dwie osoby metodą "na wnuczka" - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów Policjanci nadal otrzymują sygnały o oszustach, próbujących wyłudzić pieniądze metodą "na wnuczka”. Proceder zaczyna się od telefonów od osób podających się za krewnych z prośbą o pieniądze. Starsze osoby, chcąc pomóc rzekomemu krewnemu, są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia. W sobotę 21 sierpnia przestępcy oszukali w ten sposób dwoje mieszkańców Rzeszowa.

O oszustwach policjanci zostali zawiadomieni w sobotę w nocy. Jak zawsze w takich przypadkach, pokrzywdzeni to osoby starsze, 72-letni mężczyzna i 74-latnia kobieta, obydwoje to mieszkańcy Rzeszowa. Jak ustalili policjanci, oszuści działali według dobrze znanego schematu.

W sobotę wieczorem do pokrzywdzonych, na telefon stacjonarny, zadzwonili mężczyźni podający się za wnuczka i krewnego pokrzywdzonych oraz ich adwokatów. W rozmowie poinformowali o spowodowanych przez siebie wypadkach. W jednym z nich miała zginąć kobieta w ciąży. Aby uniknąć więzienia, rzekomi krewni pilnie potrzebowali znacznej kwoty pieniędzy. Podczas kilkudziesięciu minutowych rozmów, oszuści cały czas instruowali swoich rozmówców, aby nie przerywali połączenia. W końcu udało im się przekonać swoje ofiary do przekazania pieniędzy.

W obu przypadkach po ich odbiór przejechali nieznani pokrzywdzonym mężczyźni, którzy mieli być adwokatami krewnych. Im seniorzy przekazali posiadane w domach pieniądze. Niestety dopiero po późniejszym kontakcie z rodziną, zdali sobie sprawę, że zostali oszukani.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami, które dzwonią do nas, przedstawiają się za naszą rodzinę i żądają pieniędzy.

Aby uniknąć oszustwa, warto kierować się poniższymi wskazówkami:

  • zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy pochopnych decyzji, nie ulegajmy wywieranej na nas presji;
  • jak najszybciej przerwijmy połączenie i podzielmy się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami, pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie;
  • potwierdzając dane osoby dzwoniącej, najpierw rozłączmy połączenie, a dopiero wtedy skontaktujmy się z rodziną lub numerem alarmowym 112;
  • nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, którymi dysponujemy;
  • Pamiętajmy również, że oszuści cały czas modyfikują metody, którymi się posługują. Policjanci wielokrotnie informowali już o wariantach oszustw "na wnuczka". Jednak każdy przypadek może się różnić, tym razem przestępcy dzwonili do pokrzywdzonych późnym wieczorem.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy