reklama

Plac dworcowy w Rzeszowie zmieni swoje oblicze! Podpisano umowę z wykonawcą [WIZUALIZACJE]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rzeszów W ramach podpisanej umowy powstanie parking podziemny, przebudowany zostanie układ komunikacyjny oraz budynek dworca głównego PKP w Rzeszowie. Prace mają potrwać do 2023 roku.
reklama

8 lutego w budynku rzeszowskim Ratuszu zastępca prezydenta Marek Ustrobiński wraz z przedstawicielem firmy Budimex S.A. podpisali umowę na realizację Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Równolegle w Warszawie odbyło się podpisanie umowy dotyczącej przebudowy budynku dworca głównego. W tym przypadku głównym inwestorem są PKP Polskie Linie Kolejowe


Parking i układ komunikacyjny

Umowa, którą miasto podpisało z wykonawcą, dotyczy zaprojektowania i budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego wraz z przebudową dróg w tamtym regionie. Zadanie podzielono na dwa etapy. 

Pierwszy z nich dotyczy budowy parkingu podziemnego i placu dworcowego. Na jednokondygnacyjnym parkingu powstanie 110 miejsc parkingowych i postojowych: 

• 65 miejsc parkingowych długoterminowych, 

• 10 miejsc parkingowych dla pojazdów TAXI, 

• 5 miejsc postojowych TAXI dla wysiadających, 

• 30 miejsc postojowych typu Kiss&Ride.

Dodatkową częścią tego zadania jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej i pieszej, budowa nowych przystanków i wiat oraz przygotowanie odpowiednich nasadzeń zieleni. 

- Na poziomie „zero”, w sąsiedztwie instalacji elektrycznego ładowania autobusów, wybudowane zostaną przystanki autobusowe komunikacji miejskiej, z przeszklonymi wiatami dla pasażerów, wyposażone w oświetlenia i instalację fotowoltaiczną. Na tym poziomie ustawione zostaną m.in. także stojaki dla rowerów i ławki.

- dodaje Artur Gernand z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. 

Drugą częścią zadania będzie zaprojektowanie i przebudowa układu komunikacyjnego od ul. Grottgera i Asnyka do ul. Bardowskiego (przebudowa obejmie również plac dla autobusów komunikacji miejskiej przy ul. Batorego, gdzie zostaną ustawione nowoczesne pięciomodułowe wiaty). Powstanie także rondo na skrzyżowaniu ul. Asnyka i Grottgera. 

Przebudowa budynku dworca

Za przebudowę budynku dworca odpowiedzialne jest PKP PLK. Inwestycje, jak już wcześniej wspominaliśmy, wykona także firma Budimex. Według zaleceń konserwatora zabytków przebudowa powinna się odbyć z zachowaniem istniejących gabarytów i bryły budynku. Elewacja dworca ma odzyskać modernistyczny styl architektury

Dodatkowo na budynku zostanie umieszczony zegar i napis „Rzeszów Główny”. W trakcie przebudowy zostanie rozbudowana część podziemna budynku o hol wejściowy na poziomie -1, tak aby z parkingu podziemnego można było się łatwo dostać do budynku dworca. 

Koszty i terminy

Powyższe zadania będą realizowane w systemie "projektuj i buduj". Wszystkie wizualizacje i zdjęcia dołączone do tego artykułu są jedynie poglądowymi zamierzeniami inwestorów i mogą ulec zmianie na etapie projektowania obu inwestycji przez wykonawcę. 

- Nie są to gotowe rozwiązania, to będzie się dopiero kształtować na etapie projektowania. Pewne założenia na pewno będą wprowadzone. 

- tłumaczył na konferencji prasowej Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. 

W 2021 roku na terenie inwestycji nie będzie prowadzonych żadnych robót. Będzie to rok, w którym firma zajmie się projektowaniem inwestycji. Zasadnicze prace mają ruszyć od 2022 roku. 

Zgodnie z harmonogramem prac, zadanie dotyczące budowy parkingu podziemnego wraz z przebudową układem komunikacyjnych powinno się zakończyć do 31 sierpnia 2023 roku. Natomiast modernizacja budynku dworca powinna się zakończyć do 122 tygodnia od dnia zawarcia umowy

Miejsca część inwestycji kosztować będzie nieco ponad 51 mln zł (42,2 mln budowa parkingu i 8,8 przebudowa układu komunikacyjnego). 

Zadanie związane z przebudową budynku kosztować będzie 22,6 mln zł. Inwestycje otrzymały 85 proc. dofinansowania ze środków unijnych. 

rafal.bolanowski@korso.pl


reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama